banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

01.05.2016, 11:17

1 Mayıs. Türkiye laiktir laik kalacak…

Dün köyden Saliç aradı.

“ Ne o?.. Kurudun mu? Nerdeyse bir haftadır iki satır yazmadın. Ödün mü koptu yazıp çizmekten” Dedi.

“ Niye korkayım. Kimden korkacağım ki?” dedim.

“Ne bileyim? Memlekette ortalık yıkılıyo senden tek satır yazı yok? Bu da korktun dedim?”

“Paniğe gerek yok. Memlekette her şey kontrol altında. Her şey ve her yer süt liman.”

“Belli belli!…”

“Ne demek belli belli? Yalan mı?”

“ Yahu sahiden sen kafası çalışmaz, aydın geçinen cahilin biriymişsin ya... Yahu sen ve senin gibiler nasıl bir gaflet uykusundasın da, olup biteni anlamıyor yahu?

“Hop hop!... İleri gidiyorsun Saliç. Ayıp oluyor ama!...”

“ Ne ayıbı? Her şey süt liman diyerek esas sen ayıp ediyorsun. Milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyorsun. Baksana… Koca devletin koca meclis başkanı, topluma örnek olacak Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın çıkmış 'Laiklik yeni anayasada olmamalı' diyor.”

“Derse der? Ne olacak? Onlar büyük adamlar. Büyük laflar ederler. Söylediği devletin değil, kendi kişisel görüşleri imiş.”

“Zavallısın yahu. Baya baya zavallısın. ‘Bir insanın fikri neyse zikri de odur’ derler?”

“ Ay daral geldi. Tansiyonum çıktı… Amaan boş ver be Saliç!... Devleti anayasa esaslarına göre korumak zorunda olan yargıçlar var. Laikliği düşman görenlere karşı, din düzeni kurmak isteyenlere karşı devletin yasaları var. Devlet adamları çıkar devleti de, laik düzeni de korur.”

“Döktür bakalım efendi, döktür bakalım. Yaldızlı laflarla bu işler nasıl olursa öyle olur. Memleketin her yanında laiklik karşıtı uygulamalar bir bir hayata geçerken, sizler de kös kös oturup seyredin bakalım?”

“Oturmayıp da ne yapayım be Saliç? Devletin anayasa mahkemesi değilim? Devleti ben yönetmiyorum. Devletin ne yargıcı, ne hâkimiyim? Devleti koruyup kollamak üzere yemin eden koca bir meclis, dev bir ordu, polis ve MİT varken, koca milli eğitim ordusu varken bize halt etmek düşmez mi? Sonra halk ne yapsın? Bu devleti kimse yıkamaz rahat ol Saliç?”

“Öyle bir yıkarlar ki, aval aval bakarsınız? Bir gün sokakları, evleri, barkları IŞİD kılıklı yobazlar sardığında, Afganistan’daki, Suriye’deki gibi cahil dinciler silaha sarıldığında ne devlet kalır, ne ordu kalır, ne de düzen kalır? Memleketten kaçan kaçar da geriye bir sen, birde ben, bir de ABD belemesi yıkıcı bölücü ve irticacı örgütler kalır?”

“Bırak onu bunu Amerika’yı Saliç. Bak, bugün 1 Mayıs… Kardeşliğin emeğin, dayanışmanın günü. Kötü kötü şeyler diyerek içimiz karartma be Saliç. Bu konuda da bir şey de deli kız?”

“İşine gelmedi değil mi? Söyleyecem yine kızacaksın of pof edeceksin.”

“Tamam söz. Öf pöf de etmeyeceğim, kızmayacağım da”

”Beyza yakalı olup da bürokratik burjuvazileşen ve emekçiye sırtını dönen, mavi yakalı olup da işçi ve emekçiyi güce peşkeş çeken sarı sendikacı köle ruhlulara yazıklar olsun.

Aslını ve emekçi kimliğini unutarak toplumun tasarrufu artı değeri hırsızlara ve yolsuzlara ucuza kapatanlara da yazıklar olsun.

Devletin ve toplumun geleceğini fikren ve bedenen emekçiler sağlar.

Askerler, polisler, beyaz yakalılar, mavi yakalılar, memurlar ve işçiler!...

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ'nüz kutlu olsun. Ülkemize barış ve kardeşlik getirsin. Türkiye laiktir laik kalacak”


Ömer Yıldız
Ulusalkanal.com.tr


 
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P