banner1199

banner1197

22.05.2019, 20:36

15 gün sonra...

S 400’lerin teslim günü yaklaştıkça ortam sıcaklaşıyor. Yeni haber, Washington’ın S 400’lerden vazgeçmesi için Türkiye’ye 15 gün süre vermesi. Vazgeçmezsek yaptırım uygulayacaklarmış.  Bu açıklama yeni ama işaretler çoktandır geliyor. Amerikan yönetimi özellikle Nisan ayından itibaren Türkiye’yi tehdit dozunu arttırdı. 2 Nisan 2019 tarihli Atlantik Konseyi toplantısında Türkiye’nin S 400’leri teslim alması durumunda F35’lerin teslim edilmemesi hatta Rum Kesimi’nin NATO’ya dahil edilmesi önerildi. Atlantik Konseyi,  sıradan bir düşünce kuruluşu değil. Önerileri Amerikan devlet katında çok ciddiye alınıyor. NATO içinde de aslına bakarsanız süperNATO’nun yada bilinen adıyla gladyonun akıl hocalığını yapıyor. Üyeleri arasında eski ve derin Amerikan yöneticilerinin olduğu biliniyor. Dolayısıyla teklifleri ciddiye alınıyor. 

NATO’DAKİ DURUMUMUZ
Atlantik Konseyi, Türkiye’yi,  Rum Kesimi’ni NATO’ya almakla tehdit ediyor ama işin boyutları çok farklı. Türkiye,  NATO’nun kurucu üyesi ve veto hakkına sahip. Yani Türkiye’nin onayı olmadan Rum Kesimi NATO’ya dahil olamaz. Bu durumda Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması yada Türkiye’nin NATO’dan çıkması lazım. Üçüncü ihtimalde NATO’nun dağılması olacaktır. NATO içinde Türkiye’yi, Rum Kesimi’ne tercih edecek ülkeler olabilir. Kısacası S 400 meselesi ABD açısından, NATO’yu tehlikeye atacak kadar önemli. 

TÜRKİYE KARARLI
ABD, çok sert ve tehditkar ama Türkiye aynı ölçüde kararlı. Önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan açıkladı; “O iş bitti. Teslimat Temmuz’dan önce yapılabilir” dedi. Ardından 19 Mayıs’ta birlik mesajı içeren fotoğraf verildi ve TBMM iftarında “hepimiz Türkiye germisindeyiz” açıklaması geldi. Son açıklamalar ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan; “ABD erteleyin diyor, biz o iş bitti diyoruz. Askerlerimiz Rusya’da eğitim alıyor.” Bu sözler başlı başına önemli fakat daha önemli sözler var. İlk defa bir bakan hem de Savunma Bakanı,  İncirlik ve Kürecik’in ABD’ye karşı bir yaptırım unsuru olabileceğini vurguladı; “Yaptırımlar olabilir, İncirlik ve Kürecik masada” bomba açıklamalar bunlar. Zaten S 400’ler geldiğinde İncirlik’ten ABD uçakları nasıl kalkacak o da bir muamma. Bilindiği gibi S 400’ler NATO üyesi ülkelerin uçaklarına kilitli radar ve vuruş sistemlerine sahip. ABD’nin tepkisi de bu yüzden.


Teoman Alili
ulusal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P