banner1199

banner1197

01.08.2015, 16:24

Akıl sağlığıdır Mehmetçik

 Biz koca bir orduyu tek isimle birleştirip anarız. Biz çocuklarımıza en çok koyduğumuz erkek ismine sevgimizi ekler "Mehmetçik" deriz er kişilerin hasına. Rütbeyi eşitleriz aslında Mehmetçik diyerek. General veya er savaş meydanında Mehmetçik olur bizim için.

AVUSTURALYALI ANNELERE SELAM YOLLAR MEHMETÇİK
Silah taşır Mehmetçik ama barış için mücadele eder. Çanakkale'de düşman askerini omuzunda taşır. En büyük mehmetçik en büyük savaş meydanlarından birinde evladına kaybeden analara şöyle der: "Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yanyana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.”
Mustafa Kemal Atatürk

İşte Mehmetçiklerin atası bu sözleri söylerek karakterini anlatır Türk askerinin. Cevap alır hemen. Bir Avusturalyalı anne Türkiye'nin Kanberra Büyükelçiliği'ne mektup ulaştırır. Aynen şu ifadeler vardır: "Gelibolu topraklarında yitirdiğimiz evlatlarımızın acısını, alicenap sözleriniz hafifletti. Gözyaşlarımız dindi. Bir ana olarak bana, bir güzelim teselli bahşetti. Yavrularımızın sonsuz uykularında, huzur içinde dinlendiklerinden hiç kuşkumuz kalmadı. Majesteleri kabul buyururlarsa bizler de kendilerine Ata demek istiyoruz. Çünkü, yavrularımızın mezarları başında söylediğiniz sözler, ancak bir öz babanın sözleri gibi yüce, ilahi. Evlatlarımızı bir baba gibi kucaklayan büyük Ata’ya tüm analar adına şükran, sevgi, saygıyla...” Ne söylenir ki bu mektupların üzerine. Avusturalyalı anaların bile atasıdır Mehmetçik.

CUMHURİYETTİR MEHMETÇİK
Ancak aklı bozuk olanlar başka yerlere sırtını yaslar, ancak aklı bozuklar en büyük Mehmetçiğin mirasını yerken katillerle ortak olur. Mehmetçiğin kıymetini bilmeyenler başka silahlı güçler kurmaya kalkar. Ancak aklı bozuklar Mehmetçiğin kavgasını hesaplara sıkıştırmaya kalkar, Mehmetçiği sultanların hizmetinde görür oysa Mehmetçik insana kulluğu bitirendir, Mehmetçik cumhuriyettir yani millettir Mehmetçik. O birleştirir, O eşitler, O yaşatır, O yaşatmak için toprağa düşer. Mehmetçik için rütbenin en büyüğü bellidir. Bütün dünya için savunur Mehmetçik toprağını çünkü mazlumun silahıdır, zalime başkaldırandır, emperyalist yedi düvele diz çöktürendir. Akıl sağlığıdır Mehmetçik. Mehmetçik kimdir? Sensin be büyük millet, hepimizin rütbesi işte Mehmetçik. Selam sana sıradaki nefer ve selam sana bütün bölgeyi terörden temizleyecek olan kutsal kuvvet.


Teoman Alili
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (3)
Adil Aydın 4 yıl önce
her türk " mehmetçik " doğar.
Semasaka 4 yıl önce
Say'ın Teoman bizim atamız gibi Ata bizim Mehmetçiğimiz gibi Mehmetçik yedi düelde bulunmaz çünkü onlar besmeleyle elleri Kınalı askere yollanır diğer adında Anaların Kınalı kuzusudur Ana Kınalı kuzusu şehit olunca Vatan sağ olsun o biz Türk analarına mahsus Ne Mutlu TÜRKÜM diyene dün akşam ulusal kanalda muhteşemdiniz yüreğim ferahladı
ismail Saykal 4 yıl önce
Katılıyorum sana teoman Emp işgalinin hertürlüsüne karşı koyan irade demektir mehmetcik selam böyle ruhlara.. Lanet satılık ruhlara..
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P