banner1199

banner1197

25.11.2015, 22:32

AKP'ye tavsiyeler

 Söz uçar yazı kalır derler ya ben de bu söze binaen dün yazmış olduğum yazıyı bir kez daha hatırlatmak istedim. Dileyen bu linkten okuyabilir: (http://www.ulusalkanal.com.tr/rusya-krizi-ve-yeni-kabine-makale,4952.html) Rus uçağı düşürüldükten yaklaşık iki saat sonra yazdım. Bazı dostlarım "fazlasıyla aceleci ve iyimser" bir yazı diyerek eleştirdiler. Eleştirileri için çok teşekkür ediyorum ve eleştirilerin büyük bir hediye olduğunu düşünüyorum. Eleştiriler sayesinde fikirlerimiz gelişiyor. Bugün yapılan bazı açıklamalar üzerine dün kü yazımda yaptığım enerji vurgusunun haklı olduğu ortaya çıktı. Bir provakasyon olduğu kesin. Dün olaydan sonra aklıma gelen temel konu Türkiye ile Rusya arasında mevcut ortam nedeniyle sıkı bir krizin çıkmayacağıydı. AKP tarafı iki gündür alçak tondan konuşuyor.

AKP'NİN AÇIKLAMALARI

Tayyip Erdoğan dün "uçakları vurduğumuzda milliyetini bilmiyorduk" dedi. Bilyorlardı ama bu açıklama bir nevi geri adımdı. Esas açıklamalar ise Davutoğlu'ndan ve yeni Enerji Bakanı Damat Bey'den eldi. Yeni Enerji Bakanı dedi ki; "Biz Rusya ile çok uzun geçmişe dayalı dostlukları, ticari, kültürel ilişkileri olan bir ülkeyiz. Sadece enerji değil birçok farklı sektörde uzun dönemdir önemli ilişkileri olan bir ülkeyiz." Davutoğlu'da yeni Hükümet programını açıklarken şöyle dedi: "Önemli ortağımız ve bölgesel işbirliği bakımından önem taşıyan bir aktör olan Rusya ile ilişkilerimizin dinamiği, merkezinde bulunduğumuz geniş coğrafyayı yakından ilgilendirmektedir. Önümüzdeki dönemde, enerji ve ticaret başta olmak üzere, Rusya’yla ilişkilerimizi karşılıklı hassasiyetlere saygı içerisinde ve müşterek menfaatler doğrultusunda güçlendirmeye gayret göstereceğiz."

RUSYA'NIN KONUMU

Temel mesele "Türk Akımı" dır. Ruslar biraz sert ama şunu açıkça belirtmeliyim ki; Moskova için "Türk Akımı" stratejik ve ticari bir devlet politikasıdır. Bu yüzden Rusya, Türkiye ile ilişkileri en iyi seviyede tutmak ister. Karşısında Türkiye'den çok bir kliğin olduğunu gören Ruslar'da bu yüzden ilk andan itibaren aynı vurguyu yapıyor: "Türkiye uluslararası bir provakasyona alet oluyor" ve AKP yönetimi uyarılıyor: "Türkiye'yi yönetenler bilinçli olarak ülkelerini islamlaştırmak istiyor" bu iki önemli vurgu aslında doğrudan AKP yönetimine yol çiziyor. Rusya, tavsiyelerde bulunuyor. Ben Moskova'dan yapılan açıklamaları değerlendirerek tercüme edeyim...

BASİT TAVSİYELER...

Madde madde yazmayı severim öyle yapayım.
1. Bölge ülkeleriyle ilişkilerinizi düzeltmelisiniz.
2.Türkiye'nin sınırlarını korumak için bölge ülkeleriyle işbirliği yapmalısınız.
3.Rusya ile ilişkileri en üst noktadan yürütmelisiniz. Türk Slav birliği için çalışmalısınız.
4.İdeolojik saplantılarınızdan vazgeçip bölge ülkelerinin bütünlüğünden yana tavır almalısınız. "Müslüman Kardeşlerin" sembolleriyle (rabiya gibi) hareket edip bölge ülkelerinde yapılan provakasyonlara destek olmamalısınız.
5.NATO'ya veya AB'ye güvenmeyeceksiniz. Atlantik Paktı'na mesafe koyup Avrasya Birliği'ne yaklaşacaksınız.
6.Osmanlı İmparatorluğu hayallerinden vazgeçeceksiniz.
7.Krallara, emirlere güvenmeyeceksiniz.
8.Bütün bunları yaparsanız ekonomik olarak komşularınızla ticaretiniz artacaktır ve Türkiye bölgenin zengin kaynaklarının geçiş noktası olacaktır.

Teoman Alili
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
11°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P