banner1199

banner1197

Son dakika haberleri... Fırat'ın doğusunda üçüncü ortak helikopter uçuşu

Bir tarafta ABD ve Türk askerlerinin ortak devriyesi diğer tarafta sözde müttefik Amerika'nın PKK'ya silah yardımı. 2 ülkenin mutabakata vardığı Güvenli Bölge çalışmalarında süreç tıkandı. Amerika somut adım atmazken, 2 ülke askerleri sınırda helikopterlerle devriye uçuşu yaptı. PKK'lılar ise olası operasyona karşı tünel kazmaya devam ediyor.

Barış Pınarı Harekatı 05.09.2019, 23:40 06.10.2019, 09:10
Türkiye güvenli bölge için Amerika'dan somut adım beklerken, 2 ülke askerleri Müşterek Harekat Merkezi çalışmaları kapsamında ortak uçuş yaptı. Açıklama Milli Savunma Bakanlığı'ndan geldi.
 
Ortak uçuş, "Güvenli Bölge Birinci Safha Uygulamaları" kapsamında gerçekleştirildi.  2 Türk ve 2 ABD helikopteri sınır hattında ilerledi.
 
Müşterek Harekat Merkezi, Suriye'nin kuzeyine kurulması planlanan güvenli bölge için oluşturuldu. Amerika ve Türk askerleri toplam 3 devriye attı. Ancak bugüne kadar somut adım atılmadı. Türkiye'nin istediği 30-35 kilometrelik derinlik askıda kaldı.
 
Sınırda bu gelişmeler olurken, Amerika Suriye'deki PKK'ya silah desteği vermeye devam ediyor. Suriye-Irak arasındaki Simelka sınır kapısından yaklaşık 60 tırlık konvoy PKK'ya gönderildi. Konvoyda geniş araçlar, iş makinaları, yakıt tankerleri, jeneratörler ve kapalı tırlar olduğu görüldü.
 
ABD yaklaşık iki hafta önce de 60 tırlık lojistik destek konvoyunu PKK işgalindeki bölgelere ulaştırmıştı. ABD'nin Suriye'de halen 18 üs ve askeri noktada 2 bin civarı personeli bulunuyor.
 
PKK ise panik içinde. Türkiye'nin olası Fırat operasyonu karşısında örgüt elemanları, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin karşısında bulunan Resulayn'da iş makineleriyle hendek ve tünel kazdı. Hendekleri de inşaat demiri ve betonla güçlendirdi.
ulusal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P