banner1199

banner1197

Suriye'deki ABD varlığı Irak'a kayıyor

ABD, Suriye'deki askerlerini Irak'a gönderiyor. PKK/PYD'li teröristlerin bölgeden çekilmesi için 120 saat süre isteyen ABD, kendi askerlerini de çekiyor. Amerikan ordusuna ait araçların Türk Ordusu tarafından kontrol edilen M4 karayolunda çekilişi kayıt altına alındı. ABD Savunma Bakanı Mark Esper, askerlerinin Irak'a çekildiğini burada IŞİD ile mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Barış Pınarı Harekatı 20.10.2019, 17:50
Suriye'deki ABD varlığı Irak'a kayıyor

ABD askerleri Suriye'den çekilmeye başladı. Amerikalılar sadece Suriye'nin kuzeyindeki üslerini boşaltmakla kalmadı. Ülkenin orta ve doğu kesimlerindeki üslerini ve radar mevzilerini de terk etti.

Amerika Birleşik Devletleri Suriye'deki askerlerini Irak'a çekiyor.

Barış Pınarı Harekâtı sonrası yapılan görüşmede ABD tarafı Türkiye'den YPG'lilerin çekilmesi için de 120 saat süre istedi.

120 saatin sadece PKK/YPG'nin çekilmesi için değil, ABD askerlerinin üslerini boşaltıp buraları tahrip edebilmeleri için de istendiği anlaşılıyor. 

Irak'a çekilen ABD askerleri Türkiye'nin kontrol altına aldığı M4 (Me Dört) karayolunu kullandı. ABD'li askerlerin çekilmesini gözleyen Türk askerleri böyle kameralara yansıdı.

ABD askerlerinin Suriye'den çekilmeleri hakkında ABD Savunma Bakanı Mark Esper açıklama yaptı.

ABD Savunma Bakanı, Suriye'nin kuzeyinden çekilen yaklaşık bin kadar Amerikan askerinin, Irak'ın batı bölgelerine gönderileceğini bildirdi.

ABD'li bakan, askerlerin nakil işlemlerinin haftalar alacağını söyledi. Esper, bu askerlerin Irak'ta IŞİD ile mücadeleye devam edeceğini ve Irak'ın savunmasına destek olacağını kaydetti.

Trump, daha önce Suriye'nin kuzeyinde görev yapan toplam bin civarında ABD askerini bu ülkeden çekeceğini açıklamıştı.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P