banner1199

banner1197

Ay ışığından elektrik, ateş böceğinden sokak lambası üreteceğiz

Ay ışığından elektrik, ateş böceğinden sokak lambaları, duvardan ısıtma… Enerji alanında yaşanan belirsizlik, şirketleri yeni seçeneklere yöneltti. İşte enerjide geleceğin planları.

BİLİM-TEKNOLOJİ 20.01.2016, 19:30 20.01.2016, 19:39
Ay ışığından elektrik, ateş böceğinden sokak lambası üreteceğiz
İklim değişikliği, artan nüfus, petrol fiyatlarında yaşanan gerilim, şirketleri yeni enerji seçeneklerine yöneltti. 

Hollanda Merkezli KPMG danışmanlık şirketi enerji sektörünün geleceğinde ortaya çıkabilecek dört senaryoyu inceledi.

Buna göre, 2019 yılında elektrik kablosuz aktarılabilecek. Kablosuz internetteki radyo dalgalarının kullanılacağı teknoloji ile 10 metreye kadar elektrik gönderilebilecek.

2021 yılında ise elektrik için pil ya da batarya gibi eşyalara gerek kalmayacak. Zira plana göre giysiler enerjiyi muhafaza edebilen kablolardan üretilecek. 

Günümüzde de denenen hassas ışık panelleri, 2020’de Ay’dan yansıyan ışık ile enerji üretecek. Bu teknolojinin ilk olarak cep telefonlarına uygulanacağı belirtildi.

2025’de sokaklar ateş böcekleri sayesinde aydınlatılacak. Ateş böceği, ışık üretmek için harcadığı enerjide yüzde 95 oranında verimlilik sağlıyor. Araştırmacılar ateş böceği genlerini inceleyerek bu tekniği sokak lambalarına uygulamayı düşünüyor.

Yine 2025 yılında evler duvardan ısınacak. Geliştirilen yeni alçı malzemeleri gündüzleri emdiği ısıyı geceleri ev içine verecek. Bu sayede ısınma maliyeti yüzde 40’a varan oranlarda azalacak.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P