banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Dünya haritası yeniden çizilecek

BİLİM-TEKNOLOJİ 08.03.2015, 08:58 08.03.2015, 09:00
Dünya haritası yeniden çizilecek

İklim değişikliğiyle ilgili çalışma yapan uzmanlar, Antarktika'da hızla eriyen buzulların dünyayı yeniden şekillendirebileceğini söyledi. Uzmanlara göre son 50 yılda sıcaklıkların 3 derece artmasının böyle bir sonuca yol açacak.

Deniz Haber Ajansı'nda yer alan habere göre; Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) uydu hesaplamalarına göre son dönemde yılda 130 milyar ton buz denize karışıyor. Bu, 102 katlı 356 bin Empire State binasına ya da 1.3 milyar olimpik havuza eşit bir rakam.

Uzmanlar, ısınmanın artık geri dönülemez bir noktada olunduğunu ifade ediyor. İklim değişikliğinin Antartika'daki rüzgarın şeklini değiştirdiği, sıcak suyun kuzeye, Batı Antarktika buzulunun altına yöneldiği, bunun da erimeyi hızlandırdığı belirtiliyor.

Bugünkü şartlarda okyanuslar yılda 0.3 milimetre kadar yükselecek. Erime, bazı uzmanların tahmin ettiği gibi durdurulamasa, deniz seviyesindeki yükseliş hızlanacak.En kötü senaryoya göre, deniz seviyesindeki artışın yüzyıl içinde 3 metreyi bulabileceği belirtiliyor.Bunun gerçekleşmesi durumunda New York ve Çin'in Guangzhou gibi ünlü kıyı kentleri her yıl 1 trilyon dolarlık sel zararıyla karşı karşıya kalacak.

Uzmanlar, dünyanın kaderinin buzullardan erime hızına bağlı olduğuna ve iklim değişikliğini önleyecek adımların gecikmeden atılması gerektiğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, birçok adanın tamamen suyla kaplanacağı uyarısı yapıyor.


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (2)
mustafa cenap aytepe 5 yıl önce
iklim değişikliliğin hiç önemiyok afrikada insanlar aç ölüyormuş hiç önemi yok..ibola ve diğer virüsler toplu ölümlere yol açıyormuş hiç önemiyok dünyada yeni doğan bebeklerin yüzde onbeşi bakımsızlıktan ölüyormuş ..hiç önemiyok ..yeterki ülkeler bir biri ile savaisın ingiltere ve amerika silah satsın arada bir müslüman ülkelere girip milyonlarca insanı öldürsün sonra pardon desin bizim başbakanımızda bu projenin eş başkanı olsun ey güzel insanlar sizde bunlara oy verin.
daad 5 yıl önce
sadece güzel bir hikaye o kadar ısınma değil aslında soğuma var dünyada
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P