banner1199

banner1197

Mars’taki su miktarı bir zamanlar Arktik Okyanusu'ndan fazlaymış

BİLİM-TEKNOLOJİ 08.03.2015, 17:59 08.03.2015, 18:00
Mars’taki su miktarı bir zamanlar Arktik Okyanusu'ndan fazlaymış
NASA bilim adamları, Mars’taki su miktarının bir zamanlar şu anda Arktik Okyanusu’nda bulunandan daha fazla olduğunu ileri sürdü. Bilim adamları, Kızıl Gezegen’in atmosferindeki su izlerini ölçmek için yeryüzündeki gözlemevlerini kullanıyor.

Bu sonuçlar, suyun bir zamanlar Mars yüzeyinde bulunduğunun ve eski sahil şeritleri, nehir deltaları, göl kraterleri ve sulu ortamlarda oluşan mineraller şeklinde iz bıraktığının açık kanıtı oldu.

Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden araştırmacı Geronimo Villanueva, “Araştırmamız, bir zamanlar Mars’ta bulunan ve buharlaşarak uzaya yayılan su miktarını ölçme fırsatını veriyor. Böylece, Kızıl Gezegen’deki suyun tarihini anlamaya yaklaşabiliriz” dedi.

Mars’ta 4,3 milyar yıl önce, gezegenin tüm yüzeyini 137 metrelik derinlikteki bir tabakayla kapsamaya yetecek su miktarının olduğu tahmin ediliyor.

Ancak bilim adamları suyun, gezegenin kuzey yarımkürenin yarısını kaplayan ve bazı yerlerde derinliği 1,6 kilometreyi bulan okyanusu oluşturduğu görüşü üzerinde duruyor. (Kaynak: Sputnik)
Yorumlar (0)
12°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P