banner1199

banner1197

Silahlı drone Songar 'bomba atar' kuşandı

Türkiye'nin ilk milli silahlı drone sistemi SONGAR için sipariş süreci başladı. Yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek Songar'a, otomatik makineli tüfekten sonra bomba atar da entegre edildi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 25.08.2019, 11:35 25.08.2019, 13:16
Silahlı drone sistemi Songar, ilk kez 14'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda sergilendi.

ASİSGUARD şirketi, yurt içinden ve dışından katılımcıların büyük ilgi gösterdiği sistemi geliştirmek için yoğun bir çalışma yürüttü.

IDEF'den sonra Türkiye'nin ilk milli silahlı drone sistemi SONGAR için sipariş süreci başladı.

Yakın zamanda TSK envanterine girecek Songar'a yeni donanımlar kazandırılıyor.

Lazer mesafe ölçer, balistik hesaplama ve nişangah gibi yetenek ve donanımlarla vuruş hassasiyeti ve etkinliği artırılacak. Songar'a, olası tehditlerin uyarılmasına yönelik anons sistemi de eklenecek.

Bugüne kadar otomatik makineli tüfekle performansı test edilen Songar, talep üzerine ilk kez 40 milimetre otomatik bomba atarla atış gerçekleştirdi. Songar, yeni silahıyla da belirlenen hedefleri etkili şekilde vurdu.

Drone Salgur da özellikleiriyle dikkat çekiyor. Gizli operasyonlarda kullanılmak üzere keşif, gözetleme, dinleme ve saldırı olmak üzere 4 ayrı çalışma modunda görev yapabiliyor.

Salgur, mevcut operasyonel konsepti içinde 6 "drone"a kadar sürü zekasıyla görev icra ediyor.

Salgur, uçaktan ve elden atılabiliyor. 2 kilometre mesafeden kontrol edilebilen araç, görüntü aktarımı gerçekleştirebiliyor. Salgur, 25 dakika uçuş süresine sahip bulunuyor.


ulusal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P