banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

4 önemli ülke Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yapısının değişmesi için ortak bir açıklama yaptı

4 önemli ülke Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yapısının değişmesi için ortak bir açıklama yaptı. New York'ta toplanan Japonya, Hindistan, Almanya ve Brezilya'dan oluşan G4 ülkelerinin liderleri, son küresel sorunlara karşı daha temsili, meşru ve etkili bir Güvenlik Konseyi’ne ihtiyaç olduğunu söyledi.

DÜNYA 27.09.2015, 16:34 27.09.2015, 16:37
4 önemli ülke Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yapısının değişmesi için ortak bir açıklama yaptı
BM 70. Genel Kurul çalışmaları nedeniyle New York'ta bulunan Japonya, Hindistan, Almanya ve Brezilya'dan oluşan G4 ülkelerinin liderleri ortak bir açıklama yaptı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin ev sahipliğinde Waldorf Astoria Otel'de gerçekleştirilen G4 zirvesinde, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, Almanya Başbakanı Angela Merkel BM Güvenlik Konseyi reformunu görüştü.

11 yılda ilk defa bir araya gelen liderler, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yeniden yapılandırılmasını istedi. Konseyin içinde yer alma talebinde bulundu.

Zirvenin ardından ortak bir metin yayımlayan liderler, son yıllarda hızla artan küresel sorunlara ve krizlere karşı daha temsili, meşru ve etkili bir Güvenlik Konseyi’ne her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Açıklamada liderler, kendi ülkelerinin Güvenlik Konseyi’ne daimi üyelik için meşru birer aday oldukları vurgulandı. Konsey için birbirlerinin adaylıklarını desteklediğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde 5’i daimi olmak üzere 15 üye devlet bulunuyor. 5 daimi ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu, Fransa, İngiltere ve Çin Halk Cumhuriyeti bulunuyor.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P