banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

"AB vizesi 2 yıl içinde kalkabilir"

Türkler 2 yıl sonra Avrupa'ya vizesiz girebilir. Avrupa Komisyonu'nun komşuluk politikası ve genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Hahn, Schengen Bölgesi'ne seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına uygulanan vizenin 2 yıl sonra kalkabileceğini belirtti.

DÜNYA 26.09.2015, 19:18 26.09.2015, 19:19
"AB vizesi 2 yıl içinde kalkabilir"
Avrupa Birliği Türkiye'ye vizesiz dolaşım hakkını iki yıl sonra tanıyabilir. Açıklma Avrupa Komisyonu'nun komşuluk politikası ve genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn'den geldi.

Hahn, Alman Die Welt gazetesine mülakat verdi 2017 yılında Türk vatandaşlarına vize serbestisinin getirilmesinin 'kendisi açısından mümkün' olduğunu belirtti.
Schengen Bölgesi'ne seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına uygulanan vize yükümlülüğünün 2 yıl sonra kalkabileceğini ifade etti.

Avrupa Komisyonu yetkilisi, bunun için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti. Hahn, "Daha üzerinde çalışılması gereken çok nokta var. Örneğin sınır yönetimine işlerlik kazandırılması, biyometrik verileri içeren pasaportların dağıtımı ve AB ile sahte belgelerin ortaya çıkartılması konusunda işbirliği yapılması" dedi.

Mülakatta Türkiye'nin çok önemli bir stratejik ortak olduğunun altını çizen Hahn, "Türkiye ne yazık ki şu anda Avrupa'ya doğru ilerlemiyor" diye konuştıu. Hahn, ülkede kalıcı şekilde yolsuzlukla mücadele edilmesinin eksikliğini hissetiklerini söyledi.

Hahn, Türkiye ile müzakerelerde 23'üncü fasıl olan yargı ve temel haklar ile 24'üncü fasıl olan adalet, özgürlük ve güvenliğin de en kısa zamanda açılması gerektiğini belirtti.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (1)
Emirhan 4 yıl önce
Hiç kimse umutlanmasın onlar bize vize mize vermez.
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P