banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

ABD askerlerinin Irak'tan çekilmeye başladığı öne sürüldü

Amerika birliklerinin bir kısmı Irak'tan çekiliyor. Bilgi bölge Irak Merkezi Hükümeti kaynaklarınca doğurlarken akıllara "Irak'tan çekilen askerler nereye gidecek?" sorusu geldi. Ayrılan birliklerin Afganistan'a çekildiği belirtilirken gözler bir yandan da Amerika'nın Suriye'deki üslerine çevrildi.

DÜNYA 05.02.2018, 11:15 05.02.2018, 18:31
ABD askerlerinin Irak'tan çekilmeye başladığı öne sürüldü

Amerika, Irak merkezi hükümetinin IŞİD'e karşı zafer ilan etmesinin ardından Irak'tan çekilmeye başladı.

Haberi Associated Press  haber ajansı duyurdu. Irak'taki bir ABD üssünde görevli sözleşmeli asker çekilme konusunda bilgi verdi. Bilgi Iraklı yetkililer tarafından doğrulandı ancak resmi sürecin henüz tam anlamıyla başlamadığı belirtildi. 

Washington ve Bağdat arasında yapılan anlaşmaya göre Amerikan birliklerinin yüzde 60'ı Irak'tan çekilecek. 

Yine iddialara göre Irak'taki 8 bin 892 Amerikan askerinin bir bölümü geçen hafta silah ve ekipmanlarıyla birlikte Afganistan'a sevk edildi bile. 4000 asker ise Iraklı askerleri eğitmek için bölgedeki Amerikan üsslerinde kalacak.

Ancak bu bilgiler henüz doğrulanmadı. Bu yüzden akıllara "Amerikan askeri nereye çekiliyor?" sorusu geldi. Zira Amerika'nın çekilme kararının Pentagon'un Çin ve Rusya'yı en büyük ulusal güvenlik öncelikleri ilan etmesinin ardından gelmesi dikkat çekici. 

Uzmanlara göre Amerika'nın bundan sonraki hamlesi askeri birliklerini Çin ve Rusya kuvvetlerinin olduğu bölgelerde konuşlandırabilir. Bu yüzden Türkiye, İran ve Rusya'nın oluşturduğu bölgesel ittifakın en önemli parçası olan Suriye Amerika'nın hedefi olabilir. 

Çünkü halihazırda Amerika'nın Suriye genelinde bilinen 12 üssü var. Bu üslerden 5'i hava üssü olarak kullanılıyor. 8 tane de farklı amaçlar için kurulan üs mevcut.

Ve Amerika, Türkiye'nin Afrin harekâtından ve bu harekâtı Rusya ile planlı bir şekilde yürütmesinde rahatsız olduğu biliniyor. 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P