banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

ABD basınından çarpıcı iddia

ABD'de yayımlanan New York Times gazetesi çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. Gazetede yer alan haberde ABD hükümetinin, Venezuela ordusundaki isyancılarla, Devlet Başkanı Maduro'ya darbe yapmak için gizlice görüştüğü belirtildi. Maduro'ya geçtiğimiz günlerde silahlı dronelarla saldırı girişiminde bulunulmuştu.

DÜNYA 09.09.2018, 14:55 09.09.2018, 16:08

ABD'de yayımlanan, ülkenin önde gelen gazetelerinden New York Times'da, çarpıcı bir haber yer aldı.

Haberde, Türkiye'de 15 Temmuz'da FETÖ eliyle darbe kalkışması yapan ve başarısız olan ABD'nin bu kez Venezuela'da darbe girişimi planladığı belirtildi.

New York Times, ABD hükümetinin, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya darbe yapmak için Venezuela ordusundaki isyancılarla gizli görüşmeler yaptığını iddia etti. Haberde darbe planlarının hayata geçirilemediği ifade edildi.

ABD hükümet kaynakları ile gizli görüşmelere katılan Venezuelalı askeri bir yetkiliye dayandırılan haberde, geçen yıl yapılan görüşmelerden sonuç alınmadığı belirtildi.

Beyaz Saray'dan habere ilişkin ayrıntılı açıklama yapılmadı. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Garrett Marquis, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, "ABD'nin, Venezuela'da demokrasiye barışçıl ve muntazam bir biçimde dönülmesi yönündeki tercihinde bir değişiklik olmadı" ifadesini kullanmakla yetindi.

"Demokrasi talep eden bütün Venezuelalılara" diyaloğun gerekli olduğunu kaydeden sözcü ABD'nin "Her gün Venezüllalıların kaygılarını dinlediğini" de sözlerine ekledi. Ess
Venezuela hükümeti ise ABD yönetimini sert bir şekilde eleştirdi. Venezüella Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza twitter hesabından paylaştığı mesajda "Venezüella'ya yapılan müdahale planlarını ve ordunun komplolarının ABD hükümeti tarafından desteklenmesini dünyanın önünde kınıyoruz" ifadesini kullandı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya Ağustos ayının başında patlayıcı madde yüklü uzaktan kumandalı bir drone ile suikast girişiminde bulunulmuştu. Saldırıdan yara almadan kurtulan Maduro, suikast girişiminden ABD'yi suçlamıştı. Ancak Washington iddiaları reddetmişti.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ABD Başkanı Donald Trump'ın sıkça eleştirdiği liderlerden biri. Geçen yıl uluslararası basına yansıyan haberlerde, Trump'ın Venezuela'ya askeri müdahale olasılığını değerlendirdiği öne sürülmüştü. Trump, yaptığı bir açıklamada da "İnsanlar acı çekiyor ve ölüyor. Venezuela'da pek çok seçeneğimiz var. Olası bir askeri operasyon da buna dahil" ifadesini kullanmıştı.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P