banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

ABD BM toplantısında İran heyetini dinlemiş

Amerika’da yayın yapan NBC televizyonu ABD Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’nın 2007 yılında İran’ı dinlediğini iddia etti. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın tercümanı Keynuş ise “dinleme olasılığına karşı önlemleri önceden almıştık” dedi.

DÜNYA 25.09.2015, 20:12 25.09.2015, 20:13
ABD BM toplantısında İran heyetini dinlemiş
Amerika’nın dinleme skandallarına bir yenisi daha eklendi. İddia Amerika’da yayın yapan NBC televizyonuna ait. Gizli hükümet raporlarına dayandırılan habere göre ABD Ulusal Güvenlik Dairesi NSA, 2007 yılındaki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda İran’ı dinledi.

Dinleme izni dönemin ABD Başkanı George Bush ve Yabancı İstihbarat Mahkemesi'nden alındı. İran heyeti BM Genel Kurulu için New York'a gelmeden üç istihbarat ekibi oluşturuldu. Görevlendirilen ekip, her gün İranlı yetkililerin yaklaşık 20 bin diyaloğunu analiz etti.

Dinlenenler arasında dönemin İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve 143 İranlı yetkili bulunuyor.

NBC televizyonuna konuşan Ahmedinejad’ın tercümanı Banafşeh Keynuş, dinleme olasılığına karşı önlemleri önceden aldıklarını söyledi. Gizli görüşmeleri Amerika'da yapmadıklarını ifade etti.

NBC'ye konuşan eski bir istihbarat yetkilisi de NSA'nın bu yılki BM Genel Kurulu'nda da dinleme yapmasını beklediğini söyledi.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P