banner1199

banner1197

ABD'den Hürmüz Boğazı kararı

Amerika ve İngiltere, Hürmüz Boğazı'ndaki ticari gemilerini korumak için harekete geçti. İngiltere, Avrupa Birliği ülkelerine deniz koruma misyonunu oluşturulması için davette bulundu. Yeni ABD Savunma Bakanı Mark Esper ise donanmanın Hürmüz Boğazı'ndaki Amerika bayraklı gemilere eşlik edeceğini duyurdu.

DÜNYA 25.07.2019, 01:11 25.07.2019, 15:09

Hürmüz Boğazı'nda yaşanan gerilim yeni sonuçlar doğuruyor. Atlantik Donanmaları Hürmüz Boğazı'nda ticaret filolarını koruyacak.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, "İran'dan kaynaklanan tehdidi" gerekçe göstererek Hürmüz Boğazı'ndaki Amerikan bayraklı gemilere ABD Donanmasının eşlik edeceğini duyurdu.

Esper, "İngilizler kendi gemilerine eşlik ediyor. Biz de risk değerlendirmesine göre kendi gemilerimize eşlik edeceğiz" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, İran'ın İngiliz bandıralı petrol tankerine el koymasnın ardından Avrupa liderliğinde deniz koruma misyonunu oluşturulması için girişimde bulundu.

Üst düzey AB diplomatları, Fransa, İtalya ve Danimarka'nın, Hürmüz Boğazı'nda güvenliğin arttırılmasını amaçlayan girişimi desteklediğini ifade etti.

Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre, Almanya bölgedeki "güvenliğe katkıda bulunmak" için İngiltere ve Fransa ile yakın temas halindeyken, Hollanda da İngiltere'nin planını değerlendiriyor. İspanya ise İngiliz diplomatlarla konuyla ilgili temaslarda bulunuyor.

İngiltere'ye bağlı Cebelitarık Özerk Yönetimi, 4 Temmuz'da Suriye'ye yönelik ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle İran tankerini alıkoymuştu.

Cebelitarık Yüksek Mahkemesi, İran tankerini alıkoyma süresini 15 Ağustos'a kadar uzatmıştı. İran Devrim Muhafızları Ordusu da 19 Temmuz'da İngiltere bandıralı Steno Impero adlı petrol tankerini Hürmüz Boğazı'ndan geçişi sırasında denizcilik kurallarına riayet etmediği gerekçesiyle alıkoymuştu. Ayrıca İran ile ABD arasında düşürülen insansız hava araçları nedeniyle de tansiyon yükselmişti.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P