banner1199

banner1197

ABD Irak'taki asker sayısını artırıyor

ABD Savunma Bakanı Carter, Irak'a eğitim amaçlı gönderdikleri asker sayısını artıracaklarını açıkladı

DÜNYA 20.01.2016, 23:25
ABD Irak'taki asker sayısını artırıyor

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Irak'a eğitim amacıyla gönderdikleri asker sayısını artıracaklarını ve verilen eğitimleri çeşitlendireceklerini belirtti.

Carter, Fransa'ya giderken uçakta gazetecilere IŞİD'le mücadele kapsamında bilgiler verdi.

"Irak'a eğitim amaçlı daha fazla asker göndermeyi ve eğitimleri çeşitlendirmeyi umuyoruz" diyen Carter, Irak güçlerinin Musul'u IŞİD'ten geri alabilmesi için daha fazla kara gücüne ve güvenlik için daha fazla polise ihtiyaç olacağını ifade etti.

Carter'ın açıklamalarına müteakip "Doğal Kararlılık Operasyonu"nun Sözcüsü Steve Warren da Bağdat'tan katıldığı video konferansta, "Musul'u özgür kılmak için gerekli savaşçı gücüne ulaşmak amacıyla bu adımın atılması gerekliydi" dedi. Warren, yeni gönderilecek askerlerin sayısının henüz net olmadığını ancak "yüzlerle" ifade edilebileceğini ifade etti.

Askerlerin Bağdat yakınındaki Besmaya ve Taji üsleri dışında Anbar bölgesindeki üsse gönderileceği belirtildi.

Irak ordusu, yerel Sünni kuvvetler ve Peşmerge güçlerinin eğitimi amacıyla 3 bin 500 civarında Amerikan askeri Irak'ta görev yapıyor.

Pentagon'a göre, geçtiğimiz mayıs ayından bu yana ABD tarafından 16 binin üzerinde Irak ordusu mensubu ve Peşmerge gücüne temel savaş eğitimi verildi. AA

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P