banner1199

banner1197

ABD'nin 'İran ambargosu' başlıyor

İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilen Washington, Tahran'a yönelik yaptırımları başlatıyor. Ancak İran ile ekonomik ilişkileri olan Avrupa ülkeleri, yaptırımlara karşı ortak açıklama yaptı. Çin ve Rusya'dan ise nükleer anlaşmaya bağlılık mesajları geldi.

DÜNYA 06.08.2018, 10:45 06.08.2018, 18:03

Amerika Başkanı Donald Trump'ın İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekilme kararı aldı ancak Washington yaptırımlar konusunda bu kez yalnız kaldı.

ABD Hazine Bakanlığı, İran'a yönelik yaptırımların 90 ve 180 günlük iki aşamayla yeniden uygulanmaya başlayacağını duyurmuştu. İran'a yönelik ilk yaptırım paketinin 6 Ağustos'ta, ikinci yaptırım paketinin ise 4 Kasım'da devreye gireceği belirtilmişti.

İran'a yönelik yaptırımların ilk aşaması ilan edilen takvime göre 6 Ağustos itibasiyle devreye girdi. Açıklamayı ABD Dışişleri Bakanı Mile Pompeo yaptı. Pompeo, "Bunlar İran'ın kötü niyetli faaliyetlerine karşı çabalarımızın önemli bir parçasıdır" dedi. 

Yaptırımlarla birlikte, Tahran'ın, ABD doları satın alması, altın ve değerli madenlerle ticaret yapması yasaklanıyor. Ayrıca İran'ın çelik, kömür, alüminyum ticareti ile otomotiv sektörüne yaptırım uygulanacak. Tahran'a sivil havacılık yaptırımları kapsamında İran'ın yolcu uçakları ve uçak parçası ithalatı da engellenecek.

Ancak Washington İran yaptırımları konusunda bu kez yalnız kaldı. Zira, nükleer anlaşmaya imza atan Avrupa ülkeleri Tahran ile yeniden ekonomik ilişkileri korumak istiyor. Avrupa Birliği, Fransa, İngiltere ve Almanya, İran ile meşru ticaret yürüten Avrupalı firmaları koruma konusunda kararlı olduklarını ortak bir açıklamayla dile getirdi. 

Açıklamada, ABD'nin çekilme kararı ve yaptırımları devreye sokmasından "derin esef duyulduğu" belirtildi. "İran ile yapılan nükleer anlaşmanın korunması, uluslararası anlaşmalara saygı ve uluslararası güvenlikle ilgili bir konudur." denildi. Ayrıca "İran'ın anlaşma çerçevesindeki tüm taahhütlerini tam olarak yerine getirmeye devam etmesini umuyoruz" ifadelerine yer verildi.

Çin ve Rusya ise İran ile ilişkileri güçlendirmek istiyor. İki ülkenin Dışişleri Bakanlıklarından yapılan açıklamada nükleer anlaşmaya bağlı kalınacağı ve İran ile işbirliğinin geliştirilmek istendiğine vurgu yapıldı. 

Avrupa'dan İran ile ticaret açıklaması
AB, Fransa, İngiltere ve Almanya'dan İran'a yaptırım konusunda ortak açılama yaptı.
Açıklamada, "AB hukuku ve BMGK kararı uyarınca İran ile meşru ticaret yürüten Avrupalı firmaları koruma konusunda kararlıyız." ifadelerine yer verildi.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P