banner1199

banner1197

ABD Ürdün'de askeri faaliyetlerini sürdürüyor

Amerika Birleşik Devletleri Suriye'nin güney komşusu Ürdün'de askeri faaliyetlerini sürdürüyor. ABD Merkez Komutanlık açıklamasına göre; ABD ve Ürdün Silahlı Kuvvetleri 'İstekli Aslan' tatbikatı çerçevesinde Suriye sınırına askeri eğitim kampı kurdu.

DÜNYA 10.05.2017, 19:34

Ürdün'de Amerika liderliğinde 20'den fazla ülkenin bulunduğu askeri tatbikata 7 bin 400 asker katılıyor. ABD'nin yanı sıra İngiltere ve bir çok Avrupa ülkesinin askeri bu askeri faaliyette yer alıyor. Tatbikat 7 Mayıs'ta başladı.

Sınırda artan hareketlilik ve Amerika öncülüğündeki kuvvetlerin yaptığı yığınak havadan görüntülendi.

Tabikat bu güne kadar yapılan en komplike operasyon olarak tanımlanıyor. Tatbikatta ABD ordusu envanterinde yer alan  uzun menzilli stratejik bombardıman uçakları B -1B tip uçaklar da kullanılıyor.

Askeri tatbikatla ilgili açılan twitter sayfası ise faaliyetler hakkında bazı bilgileri paylaşıyor. Buna göre ABD ve Ürdün silahlı Kuvvetleri arasındaki işbirliği neticesinde askeri eğitim kampı kuruldu.

ABD ve İngiltere'nin müttefiki Ürdün Suriye krizinin başından beri militanların eğitim ve Suriye topraklarına geçiş merkezi olarak kullanılıyor.

Suriye ordusuna karşı savaşan silahlı gruplar, Ürdün'deki operasyon odasından yönetiliyor.

Sınırdaki hareketlilik Arap basınında Suriye'ye yönelik askeri bir müdahale hazırlığı olarak değerlendirildi. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ise son açıklamasında  Ürdün'ü bir maceraya girişmemesi konusunda uyardı.ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P