banner1199

banner1197

AGİT'ten sert eleştiri

Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünün git gide gerilemesi ile ilgili bir uyarı da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan geldi. AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic, Türkiye'nin yasaklarla anılan bir ülke olduğunu vurguladı. Mijatoviç, "Medya özgürlüğü vahim şekilde boğulmuş durumda" dedi.

DÜNYA 05.06.2014, 18:49 05.06.2014, 17:51
AGİT'ten sert eleştiri
Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünün geldiği endişi verici nokta için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan eleştiri geldi.

Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu AGİT’in Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic (Dunya Miyatoviç) , Türkiye'nin artık yasaklar ülkesi olarak anıldığını belirtti.

"İfade özgürlüğünün ciddi manada sınırlandırıldığı Türkiye, artık Twitter ve YouTube gibi yasaklarıyla anılan bir ülke. Türkiye’de ifade özgürlüğü ciddi manada sınırlandırıldı ve medya özgürlüğü vahim bir şekilde boğulmuş durumda."

Zaman Gazetesi'ne konuşan Mijatovic, Türkiye’nin basın özgürlüğü konusunda alarm verdiğini vurguladı.
"Son olarak yasalaşan MİT Kanunu’nu da takip ettim. Bu yasa işini yapan gazetecilere 10 yıla kadar hapse girmenin yolunu açıyor ve büyük bir endişe kaynağı. Güvenli çalışma koşullarının sağlanması, gazetecilerin işlerini bağımsızca yapabilmeleri için gerekli ön şartlardan sadece birisidir. Kamu yetkililerinin eleştirileri tolere etme eşiğinin daha yukarıda olması gerekir."  


ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P