banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Almanya'da sığınmacı krizi devam ediyor

Almanya'da mülteci politikaları konusunda yaşanan anlaşmazlık sonrası Hristiyan Sosyal Birlik lideri aynı zamanda İçişleri Bakanı Horst Seehofer’'in istifası gündeme geldi. Ancak Seehofer’in kararını ertelediği ve son kez Merkel'le uzlaşma denemesi yapacağı belirtildi.

DÜNYA 02.07.2018, 11:03 02.07.2018, 13:59

Almanya’da koalisyon ortakları Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) arasında mülteci siyaseti yüzünden istifa krizi yaşandı.

CSU lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer ( Horst Ziihofer) anlaşmazlık yüzünden partisinin yönetim kurulu toplantısında istifasını sundu ancak CSU Meclis Grubu Başkanı  ve partinin önde gelen isimleri Seehofer’i bu kararından vazgeçirmeye çalıştı. 

İstifa etmek isteyen İçişleri Bakanı Seehofer, son bir kez Merkel'le uzlaşma denemesi yapacak.

Seehofer, Alman basınına yaptığı açıklamada istifa etmek istediği şeklindeki haberleri doğruladı. Ancak uzlaşma sağlanması ümidiyle Pazartesi günü bir kez daha CDU ile görüşeceklerini söyledi. 

Seehofer, bundan sonra atacağı adımlara bu görüşme sonrasında karar vereceğini söyledi.

CDU lideri ve Başbakan Angela Merkel ile Seehofer arasında bir süredir mülteci ve iltica politikaları nedeniyle derin görüş ayrılıkları yaşanıyordu.

Seehofer, bir AB ülkesinde kayıt altına alınan veya iltica başvurusunda bulunan sığınmacıların Almanya’ya girişine izin verilmemesini istiyordu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise,  AB ülkelerinde kayıtlı olan, ancak Almanya’ya gelmek isteyen sığınmacıların yeni kurulacak merkezlerde tutulması önerisini getirmişti.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P