banner1199

banner1197

Almanya'da Türkiye tartışması

Türkiye'nin Amerika ile yaşadığı ekonomik gerginlikler ve Türkiye'nin Avrasya yönelimi Avrupa'nın gündeminde. Almanya Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Türk Lirasında meydana gelen değer kaybının Alman ekonomisi için büyük risk oluşturduğu belirtildi. Eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise "Türkiye'yi Batı'da tutmak için herşeyi yapmalıyız" ifadelerini kullandı.

DÜNYA 20.08.2018, 13:26 20.08.2018, 16:08

Türkiye Avrupa'dan koparsa ne olur? 

Türkiye ve Amerika arasında yaşanan gerginlik nedeniyle bu soru Avrupa'da birincil gündem maddelerinden biri. Türkiye'nin NATO'dan uzaklaşması Avrupa Birliği'nde ciddi endişeler yaratıyor.

Türkiye'nin ikinci en büyük yatırımcısı olan Almanya'dan da Türkiye ekonomisindeki istikrarsızlıkla ilgili yaşanan tedirginlikler dile getiriliyor.

Almanya Maliye Bakanlığı'nın yayımladığı aylık raporda Türk Lirasında yaşanan değer kaybının Alman ekonomisi için risk oluşturduğu belirtildi. Raporda, "Türkiye'deki ekonomik gelişmeler yeni ve dışsal bir ekonomik risk oluşturuyor" ifadesi kullanıldı.

Almanya'nın eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de Türkiye'nin Batı'dan uzaklaşmaması gerektiği görüşünde. 

ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'de üzerindeki tutumunun Avrupa ve Almanya tarafından desteklenmediğinin açıkça belirtilmesi gerektiğini söyleyen Gabriel, aksi takdirde Türkiye'nin ciddi bir güç olabileceğini belirtti. 

"Türkiye NATO'dan uzaklaşırse ne olur" sorusunu da soran Sigmund Gabriel, "Korkarım, er ya da geç Türkiye'deki milliyetçi güçler, İran ve Kuzey Kore'de olduğu gibi saldırılmaz olabilmek için nükleer bombaya başvurur.'' dedi.

Türkiye için bir destek açıklaması da Sosyal Demokrat Parti'nin lideri Andrea Nahles'ten geldi.  Nahles, "Almanya'nın Türkiye'ye yardım etmesi gerekir" diye konuştu.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P