banner1199

banner1197

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı’ndan sert sözler: Rusya ile ilişkilerimizi Washington dikte edemez!

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Güney Almanya’da Perşembe günü düzenlenen bir faaliyette sert açıklamalarda bulundu. Juncker, “Rusya ile ilişkimizi Washington’un dikte etmesine izin veremeyiz” dedi.

DÜNYA 09.10.2015, 12:10 09.10.2015, 12:29
Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı’ndan sert sözler: Rusya ile ilişkilerimizi Washington dikte edemez!

Juncker, AB’nin Rusya ile ilişkilerini düzeltmesi gerektiğini belirtti. Reuters haber ajansının haberine göre AB Komisyon Başkanı, “Rusya ile pragmatik ilişkiler için çalışmak zorundayız. Bu seksi bir düşünce değil, ama ilişkilerimiz bu şekilde devam edemez” dedi.

Rusya’nın Suriye’ye müdahalesi sonrasında ABD’nin yanında AB’den de tepkiler gelmiş, bazı Avrupa ülkelerinin başkanları müdahaleye karşı oluşturulan bildiriye imza atmıştı.

Juncker ise farklı bir yaklaşım önererek, “Rusya’ya karşı saygılı davranmalıyız. Rusya’yla ilişkilerimizim ABD tarafından dikte edilmesine izin veremeyiz” dedi.

“Rusya’yla böyle konuşamazsınız”

Juncker, ABD Devlet Başkanı Obama’nın geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamaları da eleştirdi. Obama, Rusya’nın savunma pozisyonundan hareketle, zaaflarını örtmek için Suriye’ye müdahalede bulunduğunu öne sürmüştü.

AB Komisyon Başkanı ise, “Putin’le yaptığım sohbetlerden biliyorum. Kendisi Obama’nın ‘Rusya bölgesel bir güçtür’ gibi ifadelerin kesinlikle kabul etmiyor. Gerçekten, bu sözler ne demek? Rusya hakkında böyle konuşamazsınız” dedi.

Juncker konuşmasında Rusya’nın Ukrayna ve Kırım’da tutum değiştirmesi gerektiğini de öne sürdü.

Samet Öztürk
ulusalkanal.com.tr


Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P