banner1199

banner1197

Ayda kullanılan ilk kamera ortaya çıktı!

Neil Armstrong, Ay’a ayak basan ilk astronotlardan biliyorsunuz. 2012'de hayata gözlerini yuman Armstrong’un hayatta kalan eşi, National Air and Space Museum ile bağlantıya geçmiş ve kocasının odasında bulduğu beyaz çantayı müzeye bağışlamış. Çanta içerisinde, Astronotun uzayda kullandığı kimi eşyalar bulunuyor

DÜNYA 24.02.2015, 14:12 24.02.2015, 14:13
Ayda kullanılan ilk kamera ortaya çıktı!
Müze, yaptığı açıklamada çantanın adının “McDivitt Purse” olduğunu ve görevler esnasında modülde tutulduğunu söylüyor. McDivitt Purse, astronotların o esnada ihtiyaç duymadıkları eşyaları geçici süreliğine saklamalarını sağlıyor. Görülen o ki Armstrong, çanta ve içerisindekileri kişisel eşya olarak saklamak istemiş ki bu, astronotlar arasında oldukça sık yapılan bir şeymiş. Ancak Armstrong’un 45 sene boyunca bu çanta hakkında hiçbir bilgi vermemiş olması, biraz şaşırtıcı bir durum olarak görülüyor.

Çantadaki eşyalar arasında belki de en dikkat çekici olanı, Ay’a ilk atılan adımı kaydeden kamera. 16mm’lik bilgi keşif kamerası, 20 Temmuz 1969'daki ilk adımları insanlara gösteren kamera olarak tarihe geçmiş durumda. (Silikonvadisi)
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P