banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Bağdat, kararı ABD'ye resmen iletti

Irak Meclisi'nin "yabancı askerlerin ülkeden çıkarılması kararı" Amerika'nın Bağdat Büyükelçiliğne resmen iletildi. Amerika Savunma Bakanı Mark Esper ise, "çekilmeyeceğiz" açıklaması yaptı. Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas bölgeden askerlerini çekmeye başlayacaklarını duyurdu.

DÜNYA 07.01.2020, 15:56
Bağdat, kararı ABD'ye resmen iletti

Irak Meclisi'nin "yabancı askerleri ülkeden gönderme kararı" sonrası gözler Amerika'nın atacağı adıma çevrildi. 

Irak Meclisi'nin tarihi kararı, Amerika'nın Bağdat Büyükelçiliğibe iletildi. Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller'ı ofisinde kabul etti. 

Abdulmehdi Tueller'e mevcut durumun ciddiyetini ve olabilecek yansımalarını aktardı. Irak Başbakanı, açık bir savaşa sürüklenilmesini engellemek için ülkesinin çok fazla çaba sarf ettiğini de vurguladı.

Amerika ise, Irak Meclisi'nin kararına uymayacağını açıkladı. Amerika Başkanı Donald Trump'ın "çekilmeyeceğiz" açıklamasının ardından, Amerika Savunma Bakanı Mark Esper de "çekilme planımız içerisinde yok" dedi.

ABD’nin Irak Görev Gücü Komutanının Irak hükümetine bir mektup yazdığı ve Irak'tan çekileceklerini bildirdiği iddia edilmişti. Esper, mektup ile ilgili bilgi sahibi olmadıklarını söyledi.

Esper, bölgeye takviye amaçlı asker kaydırdıklarını da sözlerine ekledi.

Almanya ise Irak'tan askerlerini çekmeye hazırlanıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Savunma Bakanı Karrenbauer, Irak'taki  birliklerinin bir kısmını çekmeye başlayacaklarını duyurdu.

İki bakanın mektupla yaptığı açıklamada birliklerin  Ürdün ve Kuveyt'e konuşlandırılması planlandığı belirtildi. 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P