banner1199

banner1197

Batı alarma geçti

Suriye'de terör yaratan cihatçılar Batı'lı ülkeleri de telaşlandırdı. Batılı istihbarat servisleri Amerika ve Avrupa'dan 5 bin cihatçının ismini Türkiye'ye verdi. Listedeki isimlerin Suriye'deki El Kaide bağlantılı gruplara katılmak üzere Türkiye'den geçiş yapacakları iddia edildi.

DÜNYA 08.06.2014, 13:21 08.06.2014, 17:47
Batı alarma geçti

Suriye'deki cihat adı altında oluşturulan terör tehditi Batı'yı alarma geçirdi.

Financial Times'ın haberine göre, batılı istihbarat servisleri Avrupa ve Amerika doğumlu 5 bin cihatçının ismini Ankara'ya ulaştırdı.

Cihatçıların Türkiye üzerinden Suriye'ye geçerek El Kaide bağlantılı gruplara katılacağı öğrenildi. Haberde Türkiye'nin batılı cihatçılar için öncelikli geçiş noktası olduğu belirtildi.

Financial Times'a konuşan bir AB yetkilisi “Bu artık Türkiye-AB ilişkilerinin bir numaralı meselesi. Her üye devletin bir terör gözetleme listesi var. Tüm yollar Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na çıkıyor’’ dedi.

Öte yandan Brüksel'de Avrupa Birliği üyesi 9 ülkeden temsilcilerin katıldığı basına kapalı bir toplantı gerçekleştirildi. Yabancı cihatçı konusunun ele alındığı toplantıya bakanlar ve terörle mücadele yetkilileri katıldı.

Şu ana kadar yaklaşık 3 bin Batılının Suriye'deki cihat hareketine katıldığı tahmin ediliyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P