banner1199

banner1197

Belçika İstihbaratı: Irkçılar silahlanıyor

Hollanda'nın Utrecht kentinte bir tramvay içinde silahlı saldırı gerçekleşti. Akıllara hemen bir ırkçı saldırı olup olmadığı geldi. Dün gece de Belçika'da bir cami ve Türk işyerlerine yazılama yapıldı. Londra'daki ırkçı saldırıda ise bir kişi bıçaklandı.

DÜNYA 18.03.2019, 20:12

Hollanda'nın Utrecht kentinte  24 Ekim Meydanı'nda silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 kişinin öldüğü bildirildi.

Hollanda polisinin yaptığı açıklamaya göre saldırı bir tramvayın içinde gerçekleşti. Olayın sebebinin henüz belli olmadığı ifade edildi. 

Hollanda emniyet yetkilileri, 37 yaşındaki Türkiye doğumlu Gökman Tanış'ın arandığını belirtti.

Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumu, yeni bir saldırı ihtimaline karşı kent sakinlerinin evlerinde kalması uyarısında bulundu.

Son 24 saat içinde Belçika ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkeleri ırkçı saldırılara karşı teyakkuz halinde.

Belçika'nın Limburg bölgesinde çoğunlukla Türklerin yaşadığı Heusden-Zolder semtinde 17 Mart'ı 18 Mart'a bağlayan gece cami lokalinin ve Türklere ait iş yerlerinin duvarlarına yazılar yazıldı. 

Olay dün gece yaşandı. Heusden Zolder Cami lokalinin ve Türklere ait 3 iş yerinin duvarına ne anlam ifade ettiği anlaşılamayan yazı yazıldı.

Polis yazıların ne amaçla yazıldığını anlamaya çalışıyor. Polisin konuyu ciddiyetle ele almasının bir nedeni de Yeni Zelanda saldırısı sonrası Belçika İstihbaratının yayınladığı rapor.

Belçika İstihbarat Servisi, Batı Avrupa'da "aşırı sağın silahlanma eğiliminde olduğunu" açıkladı. 

Kurumun kamuya açtığı 2018 bilgilerine göre, bazı aşırı sağcı grup liderleri militanlarına; atış eğitimi almaları, yasal ya da yasa dışı yollardan silah edinmeleri çağrısında bulundu.

İngiltere'de de yeni bir ırkçı saldırı meydana geldi. 

Londra'nın güney batısındaki Surrey bölgesinde bir kişi, bıçaklı saldırı sonucu yaralandı.

Olay mahallinde, elinde beyzbol sopası ile bıçak bulunan ve çevredekilere ırkçı sözler sarf eden 50 yaşlarındaki bir kişi gözaltına alındı.

İngiliz polisi "aşırı sağ kaynaklı bir terör saldırısının bütün izlerini taşıdığını" belirttiği olayı, terör kapsamında soruşturmaya başladı.ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P