banner1199

banner1197

BM'den çağrı Almanya'dan tepki

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle 5 ay önce Suudi Arabistan'a silah ihracatını askıya alan Almanya, süreyi 6 ay daha uzattı. Birleşmiş Milletler ise Kaşıkçı'nın katillerinin kamuya açık yargılanması için çağrı yaptı. Birleşmiş Milletler raportörü Agnes Callamard, soruşturma sürecindeki kapalı tutumu nedeniyle Suudi Arabistan'ı eleştirdi

DÜNYA 29.03.2019, 17:28 29.03.2019, 17:29

Almanya Suudi Arabistan'a silah ihracatını durdurma kararını 6 ay daha uzattı.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle 5 ay önce Suudi Arabistan'a silah ihracatını askıya alma kararı alan Alman hükümeti, bu kararı en son 31 Mart’a kadar uzatmıştı.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı yazılı açıklamada, onay verilen silah satışlarının durdurulmasına ilişkin kararın 30 Eylül'e kadar uzatıldığını belirtti.

Öte yandan Birleşmiş Milletler raportörü Agnes Callamard, katillerin kamuya açık olarak yargılanması için Suudi Arabistan'a çağrı yaptı.

Cinayete ilişkin soruşturma sürecinin şeffaf olmadığını söyledi. Cinayetle ilgili yargılanan kişilerin kimliklerinin ve karşılaştıkları suçlamaların ayrıntılı bir şekilde kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

Konu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da gündemindeydi, Birleşmiş Milletlerin eleştirisini yerinde buldu.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P