banner1199

banner1197

BM'de Şah Fırat tartışması

Suriye'nin Birleşmiş Milletler'deki daimi büyükelçisi Beşar Caferi, Şah Fırat operasyonu nedeniyle Türkiye'yi suçladı. Caferi, opersayonun Suriye topraklarına açık bir saldırı olduğunu söyledi. Suçlamalara, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Halit Çevik, yanıt verdi, "Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanmıştır" dedi.

DÜNYA 24.02.2015, 15:03 24.02.2015, 15:05
BM'de Şah Fırat tartışması
AKP hükümetinin Suriye topraklarında yaptığı Şah Fırat operasyonu, Birleşmiş Milletler oturumunda da tartışmalara neden oldu. Suriye Türkiye'yi suçladı, Türkiye ise suçlamalara karşı kendisini savundu.

Oturumda ilk sözü, Suriye'nin Birleşmiş Milletler Daimi temsilcisi Beşar Caferi aldı. Caferi,  AKP hükümetinin yüzlerce asker ve askeri araçlarla Suriye topraklarıne girmesinin "açık bir saldırı" olduğunu belirtti. Caferi "bu hareketiyle Türkiye'nin bölgedeki emelleri ile Türk rejimi ile IŞİD terör örgütü arasında var olan derin bağları da gözler önüne serdiğini" söyledi.

Suriye Büyükelçisi'nin suçlamalarına Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Halit Çevik yanıt verdi. Çevik, Türkiye'nin uluslararası anlaşmalar ve uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanarak Şah Fırat Operasyonu'nu gerçekleştirdiğini söyledi.

Çevik Caferinin ifadeleri için de "mesnetsiz" yorumunu yaptı.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P