banner1199

banner1197

Bolivya'da Amerikancı darbenin bilançosu artıyor

Güney Amerika ülkesi Bolivya'da Sosyalist lider Morales taraftarlarına polisin sert müdahalesi sonucu bilanço ağırlaşıyor. Ülkede 20 Ekim'den bu yana devam eden sokak eylemlerinde ölenlerin sayısı 23'e yükseldi.

DÜNYA 18.11.2019, 13:24 18.11.2019, 13:26
Bolivya'da Amerikancı darbenin bilançosu artıyor

Bolivya'da Sosyalist lider Evo Morales'in devlet başkanlığından istifa ettirilmesiyle başlayan Morales taraftarlarının eylemleri devam ediyor.

Eylemciler taşrada anayolları trafiğe kapatırken başkent La Paz başta olmak üzere şehirlerde de protesto gösterileri düzenliyor.

Ancak polisin eylemlere sert müdahalesi sonucu bilanço ağırlaşıyor.

Güney Amerika ülkesinde 20 Ekim'den bu  yana 23 kişinin öldü, 715 kişi yaralandı. 

Bolivya'daki kriz


Bolivya'da 20 Ekim'de düzenlenen başkanlık seçimlerinin ardından muhalefet seçimlerde "hile" yapıldığını iddia etmiş ve taraflar karşılıklı olarak destekçilerini sokak gösterilerine çağırmıştı.


Sonuçları tartışmalı seçimlerin iptalini ve tekrar seçime gidilmesini isteyen muhalifler, Evo Morales'in tekrar seçim yapılacağı duyurusunun ardından, Morales'in katılmadığı seçimler düzenlenene kadar protestoların devam edeceğini açıklamıştı.


Morales, Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman'ın istifa çağrısı üzerine görevi bırakmış, süreci "darbe" olarak niteleyen ve tepki gösteren Meksika'nın iltica teklifini kabul etmesinin ardından bu ülkeye gitmişti. 


Anez, Morales'in liderliğini yaptığı parti Sosyalizm Hareketi (MAS) mensuplarının katılmaması nedeniyle çoğunluğun sağlanamadığı oturumda, ülkenin geçici devlet başkanı ilan edilmişti.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
13°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P