banner1198

banner1199

banner1197

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff: Boyun eğmeyeceğim

Yolsuzluk iddiaları nedeniyle hakkında soruşturma açılması için karar verilen Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, vicdanının rahat olduğunu belirterek, “Bu adaletsizlikle savaşacağım” dedi.

DÜNYA 19.04.2016, 09:11 19.04.2016, 14:26
Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff: Boyun eğmeyeceğim
Brezilya’da zor günler geçiren Devlet Başkanı Dilma Rousseff, kendisi hakkındaki yolsuzluk suçlamalarına karşı mücadele edeceğini söyledi.
Yolsuzluk yapmadığını savunan Dilma Rousseff, vicdanının rahat olduğunu dile getirdi.

Boyun eğmeyeceğini vurgulayan Rousseff, “Sonuna kadar mücadele edeceğim” dedi.

Brezilya'da Ulusal Kongre'nin alt kanadında yapılan oylamada, Dilma Rousseff'in görevden alınması talebiyle hakkında soruşturma açılması kararı verilmişti.

Senato tarafından oluşturulacak özel bir komite, Rousseff'in mahkemede yargılanmasının önünü açan gensoru önergesini görüşecek. 

Yolsuzluk davası açılıp açılmamasını oylayacak olan Senato'da, Rousseff'in aleyhine sonuç çıkması durumunda, devlet başkanının görevi 180 günlüğüne askıya alınacak.

Bu süre zarfında Rousseff'in görevini, Devlet Başkanı Yardımcısı Michel Temer'in üstleneceği, Rousseff'in devlet başkanlığı görevinden ayrılması halinde ise Temer'in 2018 seçimlerine kadar ülkenin yeni devlet başkanı olarak görev yapacağı belirtiliyor.

Brezilya Devlet Başkanı Rousseff'in 2003-2010 yıllarında Petrobras'ın başkanlığını yürüttüğü sırada, şirkette, 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor. 

Geçen yıl mart ayında başlatılan soruşturma kapsamında aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve önde gelen iş adamlarının bulunduğu 100'den fazla kişi gözaltına alınmıştı. 

Bu süreçte Petrobras'ın eski genel müdürü Paulo Roberto Costa, 7,5 yıl hapse mahkum edilirken, eski Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva da mart ayı başında soruşturmaya dahil edilmişti. AA
Yorumlar (0)
17°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P