banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

El Baas GYY Ümran, Ulusal Kanal'a Suriye krizini değerlendirdi: Erdoğan bizi şoke etti

Suriye’nin en etkili gazetesi El Baas Genel Yayın Yönetmeni Abdullatif Umran, Ulusal Kanal’a konuştu. Umran Türkiye ile ilişkiler konusunda çarpıcı ifadeler kullandı. “Türkiye’de Atatürkçüler iktidardayken ilişkilerimiz güzel oluyor" diyen Umran Tayyip Erdoğan yönetiminin kendilerini şoka uğrattığını anlattı. Erdoğan yönetiminin 2011 yılında kendilerine "Güneydoğudaki İslamcı oylara talibiz. Size saldırır gibi yapacağız" dediğini aktardı.

DÜNYA 27.09.2015, 16:04 27.09.2015, 16:08
Suriye’de hükümetin resmi sözcüsü konumunda bulunan El Baas Genel gazetesi Genel Yayın yönetmeni Abdullatif Umran Ulusal Kanal’a ülkesindeki krizi değerlendirdi. Ümran Türkiye ile ilişkilerinin bozulmasında bilinmeyen yönleri anlattı. Erdoğan'ın kendilerini şoka uğrattığını şöyle belirtti: "2011 Mart sonunda Suriye’de başlayan terör eylemleriyle birlikte AKP hükümetinin saldırıları bizi çok şaşırttı. Bu bizim için büyük bir şoktu. Hükümetimiz Erdoğan’a “bu yaptıklarını anlayamadıklarını niçin kendilerine böyle saldırıldığını” sordu. Erdoğan hükümetinin hükümetimize yanıtı ise şu şekilde oldu: “Bizim sizinle dostluk ve kardeşlik ilişkilerimizde hiçbir değişiklik olmadı. Sadece biz şu an seçime hazırlanıyoruz. Seçimlerde güneydoğudaki islamcı oylara talibiz, bu oyları alabilmek için bize biraz katlanacaksınız, size saldırır gibi gözükeceğiz” dediler. Bu bir siyasettir dedik. Bekledik.  Fakat maalesef AKP’nin olumsuz tavrı sürdü."

El Baas Genel gazetesi Genel Yayın yönetmeni zamanla Erdoğan'ın laiklik karşıtı yönünü gördüklerini ifade etti. "Türkiye'ye Atatürkçüler hükmedince ilişkilermiz çok daha güzel oluyor" dedi. 

"Biz de Erdoğan’ın onulmaz selefi yönünü iyice görmüş olduk. Bu sefer nefret ve kinle selefi kişiliği ortaya çıkardı hem bize saldırıyor hem bölgedeki laikliğe saldırıyordu bölgedeki laikliğe kin kusuyordu. Nefret ksuuyordu. Fakat TC’ye Atatürkçüler laikler hükmedince bizimle ve dünyayla ilişkler çok daha güzel çok daha insani ve diplomatik düzeyde oluyor."

Teröre karşı savaştıklarını vurgulayan Umran, çözüm yolu olarak bölge ülkelerinin işbirliğine işaret etti.

"Bu terör Suriye’de kalmaz diyorduk görüyorsunuz bütün bölgeye yayıldı. Bölge ülkeleri bu terörü yok etmek için Suriye devletine ve ordusuna yardım etmek zorundadır. Eğer bu bölgesel desteği sağlayamazsak bu terörün gücü daha da artacak ve bütün bölge ülkelerini Türkiye’yi Lübnan’ı, İran’ı hatta Avrupa’yı saracak. Bölge ülkelerinin terörden kurtulmak için acilen Suriye’ye yardım ve destek vermesi gerekiyor."
 
El Baas Genel Yayın Yönetmeni, Suriye direnişinin bölge ülkelerinde istikrar sağladığını belirtti Suriye’de bölünme senaryolarının geçersiz olduğunu vurguladı.

"Suriye’de bölünme olmaz. Hiç bir coğrafi etnik mezhepsel demografik bölünme olmaz. Asla ve asla dışarıdan destekli muhalefet hükümete ortak olamaz yönetime katılamaz. Terör bitmeden ve cezalandırılmadan hiçbir siyasi çözüm olmaz."

İran, Rusya ve Çin’in Suriye politikasını yorumlayan Umran “insiyatif Suriye’de” dedi.

Haber: Mehmet Kıvanç
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P