banner1199

banner1197

Erdoğan'ın gezisi sonrası ABD'de ton değişikliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretinin ardından senatör Lindsey Graham'ın sözde Ermeni Soykırımı tasarını engellemesi dikkat çekmişti. ABD'li yetkililerinin üslupları Türkiye lehine döndü. Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey yaptığı son açıklamada teröristlerle arasına mesafe koydu. Cumhuriyetçi senatör Jim Risch, Türkiye'ye S-400 alımı nedeniyle yaptırım uygulanmaması gerektiğini söyledi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Türkiye'nin değerli bir NATO müttefiki olduğunu kaydetti.

DÜNYA 15.11.2019, 17:58
Erdoğan'ın gezisi sonrası ABD'de ton değişikliği

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretinin ardından ABD ve NATO yetkililerinin Türkiye hakkındaki açıklamalarında ton değişikliği göze çarpıyor.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD'deki IŞİD'e Karşı Koalisyon toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Jeffrey, PYD/YPG ve terör örgütü sözde lideri Mazlum Kobani hakkında dikkat çekici açıklamalar yaptı. Jeffrey, Kobani hakkındaki soruya kişileri desteklemedikleri şeklinde yanıtladı. 

ABD'li yetkili, Kürt asıllı Suriyeliler'in terör örgütünden kaçarak Türkiye'ye sığındığını söyledi.

Jeffrey ayrıca SDG'ye de dönemsel destek verdiklerini söyledi. ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi, "Biz, SDG ve yönetimine IŞİD'e karşı geçici ve dönemsel bir destek vermekteyiz. Suriye'deki herhangi bir grubun geleceğine yönelik bir anlaşma yapmadık. Burada önemli olan IŞİD'in yenilgiye uğratılmasıdır. SDG ile Kuzey Suriye'de görüştüğümüz gibi diğer muhalif gruplarla da Oslo ve Kahire'de görüşmekteyiz" şeklinde konuştu.

Türkiye hakkında açıklama yapan bir diğer ABD'li ise senatör Jim Risch. Erdoğan-Trump görüşmesine katılan Cumhuriyetçi senatörler Risch, Türkiye'ye S-400 alımı sebebiyle yaptırım öngören tasarının şimdilik askıya alınması gerektiğini söyledi.

Ofisinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Jim Risch, "Muhtemelen, yaptırım tasarısını şimdi geçirmemek en iyisi" ifadesini kullandı.

Öte yandan NATO Genel Sekreteri Jens Stotelberg  Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Stotelberg, Türkiye ve NATO hakkında açıklama yaptı.

NATO Genel Sekreteri, Türkiye ve ABD arasındaki konuşmaları memnuniyetle karşıladığını söyledi. "Türkiye değerli bir müttefikimiz ve terörle mücadeledeki rolü önemli" dedi.

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımının birçok tartışma doğurduğunu ifade etti. NATO Genel Sekreteri "Türkiye ile ABD arasında Patriotlar da dâhil olmak üzere savunma sistemleri konusunda süren konuşmaları memnuniyetle karşılıyoruz" şeklinde konuştu.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P