banner1199

banner1197

Florence kasırgası

Amerika'yı kasırga, Filipinleri tayfun vurdu. Amerika'da günlerdir etkili olan Florence Kasırgasında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi. Filipinler'de ise yaklaşık 70 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Mangkhut tayfunu Çin'e ulaştı. Ülkede, kırmızı alarm ina edildi.

DÜNYA 16.09.2018, 17:05
Amerika'nın doğu yakasında Cuma gününden beri etkili olan Florence kasırgası, karaya ulaştıktan sonra tropik fırtınaya dönüştü.  

Ffırtınanın neden olduğu şiddetli yağış ve rüzgâr can kayıplarına yol açtı. Yetkililer, Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerinde hayatını kaybedenlerin sayısının 11'e yükseldiğini açıkladı.

Sel nedeniyle çok sayıda evi su bastı. İki eyalette bir milyondan fazla kişi elektriksiz kaldı.

Fırtına nedeniyle 2 binden fazla uçuş da iptal edildi.

Filipinler'de ise Mangkhut Tayfunu'nun neden olduğu can kaybı sayısı her geçen saat artıyor. Ülke genelinde yaklaşık 5 milyon kişiyi etkileyen tayfunda can kaybı sayısı 70'e yaklaştı. Son olarak ülkedeki bir altın madeninde heyelan oluştu. Yaklaşık 40 kişinin toprak altında kaldı. İşçilerden en az 30'nun hayatını kaybettiği belirtildi.

5'nci kategorideki kasırga gücündeki süper tayfun Çin'e de ulaştı.

Hong Kong ve Makau bölgeleri ile güney eyaletlerinde sel ve taşkınlara neden olan Mangkhut tayfunu nedeniyle kırmızı alarm verildi.

Tayfunun hızı Çin’in güney eyaletlerinde 165 kilometreye ulaştı. Tayfun, balıkçılığı, hava, demiryolu ve denizyolu ulaşımı ve eğitimi durma noktasına getirdi. 

Yetkililer, tayfunun salı gününe kadar ülkenin iç bölgelerine ilerleyeceği uyarısını yaptı.

ulusal.com.tr
Yorumlar (0)
17°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P