banner1199

banner1197

Fransa'da Başbakan'a partisinden tepki

"Bu bir koalisyon hükümeti değildir, bireysel bir karardır"

DÜNYA 15.05.2017, 22:40 15.05.2017, 22:43
Fransa'da Başbakan'a partisinden tepki

Fransa'da merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi, parti milletvekillerinden Edouard Philippe'in Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından başbakan olarak atanmasının bir koalisyon hükümeti kurulduğu anlamına gelmediğini bildirdi.

Cumhuriyetçiler Partisinin milletvekili genel seçimi kampanya merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Philippe'in artık, daha önce karşısında mücadele ettiği Yürüyüş Hareketi projesini savunduğu belirtildi.
Açıklamada, "Bu bir koalisyon hükümeti değildir, bireysel bir karardır. Bu karardan dolayı üzüntü duyuyoruz." ifadelerine yer verildi.
Geçici bir hükümet kurma ve "Fransa İçin Çoğunluk" hareketine karşı mücadele etmenin başbakanın kendi seçimi olduğu vurgulanan açıklamada, milletvekili seçimi kampanyasının şeffaf bir kampanya olması gerektiği kaydedildi.
Atanmasının hemen ardından bugün başbakanlık görevini Bernard Cazeneuve'dan devralan Philippe, merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin milletvekili olarak görev yapmaktaydı.
Rouen doğumlu 46 yaşında bir avukat olan Philippe'in, kabinesini yarın akşam saatlerinde Macron'a sunması, kabinenin ise Macron başkanlığında çarşamba günü ilk toplantısını yapması bekleniyor.
Fransa'nın eski başbakanlarından merkez sağ politikacı Alain Juppe'nin ekibinden Philippe'in bu göreve atanmasının 11 ve 18 Haziran tarihlerinde yapılacak milletvekili genel seçimlerinde çoğunluğu elde etmeyi amaçlayan Macron'un merkez sağa yaklaşma çabası olarak değerlendiriliyor.
Philippe, Fransa'nın kuzeyindeki liman kenti Le Havre'ın da belediye başkanlığını yürütüyor.
Fransızlar 11 Haziran'da milletvekili genel seçimi için sandık başına gidecek. İlk turda en az yüzde 50 oy alan milletvekili adaylarının doğrudan Ulusal Meclise gireceği yarışta, herhangi bir adayın yüzde 50'yi yakalayamadığı sandalyeler için ikinci tur seçimler yapılacak. 18 Haziran'daki ikinci tura, ilk turda yüzde 12,5 ve üzeri oy alan adaylar katılabilecek ve burada en fazla oyu alan aday milletvekili seçilecek.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P