banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Guaido görevden alındı

ABD, Venezuela'da da kaybetti. ABD destekli Guido seçimleri kaybetti, Venezuela'nın yeni Meclis Başkanı Luis Parra oldu. Seçim sonuçlarına itiraz eden Guido ve taraftarları paralel seçim girişiminde bulunsa da Parra yemin ederek göreve başladı. Venezuela Meclis Başkanı ABD'ye "Guido ve planlarınız tarih oldu" diye seslendi.

DÜNYA 06.01.2020, 18:40 06.01.2020, 18:42
Guaido görevden alındı

ABD'nin Venezuela'daki planları tutmadı. Washington'un kendi kendini geçici devlet başkanı ilan eden adayı darbeci Juan Guaido, yenildi. 

Ulusal Meclisi Başkanlık seçileri Maduro'nun zaferi ile sonuçlandı. Yeni meclis başkanlığına iktidar partisinin de desteğiyle Luis Parra seçildi.

Ulusal Meclis'te seçim yapılırken tartışmalar yaşandı. Meclis içerisinde ve dışarıda olay çıkarmak isteyenlere izin verilmedi. 

Parlamentoda, iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi milletvekillerinin de desteğiyle muhalif Luis Parra yemin etti. 

Ulusal Meclis başkanlık seçimini kaybeden Juan Guaido ve  Amerika destekli muhalifler oylamaya itiraz etti. Meclis dışında paralel bir seçim yapıldı, Guido ise yine kendi kendi başkan ilan etti. 

Parra’nın bir yıl boyunca başkanlığını yürüteceği Ulusal Meclis'in Birinci Başkan Yardımcılığına Franklyn Duarte, İkinci Başkan Yardımcılığına ise Guaido’nun kendi partisi Voluntad Popular'dan 

Başkan Luis Parra, oylama sonrası yaptığı açıklamada, “Guaido ve planları artık bizim için tarih olmuştur.” dedi.

Parra, “Bir imparatorluğun korumasını kabul etmeyeceğiz, sadece Venezuela halkının sıkıntıları ile ilgileneceğiz.” ifadelerini kullandı.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P