banner1199

banner1197

Hükümet tam 1 yıl sonra kuruldu

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nde hükümet tam 1 yıl sonra kuruldu. KDP, Goran hareketi ve KYP'nin ortak hazırladığı kabine, parlamentoda kabul edildi. Irak'ın bütünlüğünü savunan Goran hareketi ilk kez kabinede yer aldı.

DÜNYA 18.06.2014, 17:24 18.06.2014, 16:26
Hükümet tam 1 yıl sonra kuruldu
 Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetimi'nde 1 yıldır kurulamayan hükümet sonunda ilan edildi. Mesud Barzani'nin partisi KDP, Noşirvan Mustafa'nin liderlik ettiği Goran Hareketi ve Celal Talabani'nin başında bulunduğu KYP, hükümet kurmak için ortak bir kabine belirledi.
Yeni kabinede mevcut Başbakan KDP'li Neçirvan Barzani yeniden Başbakanlık görevine getirildi. 

Irak'ın bütünlüğünü savunan Goran hareketi ilk kez hükümette yer aldı. Goran, 4 bakan ve 1 parlamento başkanı çıkararak KDP'den sonra 2'nci parti oldu.

Celal Talabani'nin partisi KYB ise kabinede 5 bakanla yer aldı. Talabanin oğlu Kubat Talabani Başbakan Yardımcılığı'na getirildi.

Kabineye Erbil Türkmen Listesi'nden giren ve 4 yıldır Sanayi Bakanlığı görevini yürüten Sinan Çelebi Adalet Bakanı olarak görev aldı.
İslami Birlik 4, İslami Cemaat 4 ve Hristiyanlar 1 bakanla kabineye girdi.

Irak Türkmen Cephesi talepleri yerine getirilmediği için kabineye katılmadı. Türkmen Cephesi'ne, hükümet kurulduktan sonra Türkmen İşlerinden Sorumlu Bakanlık görevinin devredileceği sözü verildi.

Haber: Oğuz Polatbilek
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P