banner1199

banner1197

İdlib'te provokasyon hazırlığı

Ankara ve Moskova, İdlib'te çözüm mesaisi yaparken Amerika'da provokasyon planlarını ısıtıyor. Amerika bölgede kimyasal saldırı provokasyonu hazırlıyor. Kirli planın ilk sinyalleri başta Amerika olmak üzere Fransa ve İngiltere'den geldi.

DÜNYA 23.08.2018, 18:50

Suriye'nin İdlib bölgesinde provokasyon girişimleri için planlar yapılıyor. Başrolde Astana işbirliği ile masa dışında kalan Amerika var. 

İlk sinyal, Tel Aviv'de İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşen Amerika Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'dan geldi. 

Bolton, "kimyasal silah kullanılması" durumunda askeri müdahalede bulunacaklarını söyledi. 

Sadece Boltan değil, son günlerde "İdlib'de kimyasal silah kullanımına ilişkin Batı basınında haberler, makaleler yayınlanıyor.

Birleşmiş Milletler toplatısında bile gündeme getirildi provokasyon planı. İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce, Suriye yönetiminin İdlib'de kimyasal saldırı düzenleyeceğini savundu. 

Bu açıklamaların hemen sonrasında Amerika, İngiltere ve Fransa ortak bir bildiri yayınladı. Şam yönetimi tehdit edildi. 

Yine yasadışı bir şekilde kimyasal silah kullanılması olasılığından kaygı duyuyoruz. Esad rejiminin tekrar kimyasal kullanması durumunda harekete geçmekte kararlıyız. 

Öte yandan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de günlük basın brifinginde, Suriye'de yeni bir kimyasal saldırı ihtimalinin "endişe kaynağı" olduğunu belirtti.

Benzer senaryolar daha öncede kurugulanmıştı. 2017 yılının Nisan ayında Suriye'nin Han Şeyhun bölgesinde Sarin gazi kullanıldığı iddia edildi. Amerikanın fonladığı Beyaz Baretliler kurgulanmış görünütüleri yayınladı. 

Hemen sonrasında ABD, Suriye'ye ait Şayrat Hava üssüne Doğu Akdeniz'de konuşlu savaş gemilerinden füze saldırısı düzenledi. Hedef alınan nokta, 59 Tomahawk Land füzesi ile vuruldu. Saldırıda 6 Suriye askeri, 4'ü çocuk 9 sivil hayatını kaybetti. 

Suriye ordusu ilerdikçe, Astana mutabakatı olgunlaşmaya başladıkça tedirgin olan Amerika 2018 yılında Duma planını devreye koydu. 

Bölgedeki teröristleri köşeye sıkıştıran Şam'ın Duma'da kimyasal silah kullandığı yalanı ortaya atıldı. Yine Beyaz Baretlilerin kurgu görüntüleri servis edildi. 

14 Nisan 2018'de Amerika bu kez İngiltere ve Fransa'yı da alarak Şam'ı vurdu. 200'den fazla Tomahawk Land füzesi ile hedef alındı Şam. Füzelerin çoğu Suriye hava savunma sistemleri tarafında havada engellenmişti.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P