banner1199

banner1197

İdlib'ten Paris'e giden tasarım

Fransa'da, yangın sonucu büyük zarar gören Notre Dame Katedralinin onarımı konuşulurken ilginç bir bilgi ortaya çıktı. Onarımı için geçmişine bakılan Katedralin esin kaynağının Kalb Lovze Kilisesi olduğu belirtildi. Bunun üzerine gözler Suriye'nin İdlib kentindeki kiliseye çevrildi. İşte Avrupa'da çok sayıda Gotik kilisesinin esin kaynağı olan Kalb Lovze Kilisesi...

DÜNYA 18.04.2019, 20:15

Notre Dame Katedrali'nin tasarımının öncüsü Kalb Lovze Kilisesi, Suriye'nin İdlib kentinde yer alıyor. 

5'inci yüzyılda, erken Bizans döneminde yapılan kilisenin, simetrik iki kule ve gül pencereleri ile Avrupa'daki birçok gotik katedrale esin kaynağı olduğu belirtildi.

16 yüzyıldır ayakta duran yapı, Suriye'deki savaştan etkilenmemiş ancak, uzun yıllardır bakım görmediği için restorasyona muhtaç…

Suriyeli tarihçi Fayez Kavsara'nın verdiği bilgiye göre, Kalb Lovze Kilisesi, Suriye'nin kuzeyindeki Hıristiyanlar için bir mabetti. 11. ve 12. yüzyıllarda bu kiliseyi gören Hristiyanlar, tasarımını beraberlerinde Avrupa'ya taşıdılar.

Kavsara bu bilgiyi, Suriye'yi 1862'de ziyaret eden Fransız araştırmacı Melchior de Vogue (Melşio Dö Vog)'un, "Merkez Suriye, 7'inci yüzyılda sivil ve dini mimari" adlı eserine dayandırıyor. 

Notre Dame Katedrali ile karşılaştırıldığında iki yapı arasında benzerlik dikkat çekiyor.

Kalb Lovze Kilisesi'nin bulunduğu köy, 2011 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştı.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P