banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

İngiliz parlamentosu May’in Brexit anlaşmasını reddetti

İngiliz parlamentosu, İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit anlaşmasını reddetti. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılığı gündemde...

DÜNYA 15.01.2019, 23:20 16.01.2019, 16:27
İngiliz parlamentosu May’in Brexit anlaşmasını reddetti
İngiltere Başbakanı Theresa May'in Avrupa Birliği ile vardığı birlikten çıkış anlaşması İngiliz parlamentosu tarafından reddedildi.

Oylamada 202 evet, 432 hayır oyu verildi. Sonuçlarının ardından değerlendirmede bulunan Başbakan May muhalefetin gensoru vermesi halinde yarın bunun görüşülebileceğini söyledi.

May oylama öncesinde, "Anlaşmaya karşı oy kullanmak belirsizlikten, bölünmekten, son derece gerçek bir anlaşmasız ayrılıktan başka bir şey değil." ifadesini kullanmıştı.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi Lider Jeremy Corbyn ise parlamentoda vekiliere seslenerek, "Bu anlaşmanın bu gece reddedilmesinin en iyi sonucu bir genel seçim olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Anlaşmanın reddiyle İngiltere'de erken seçim ve yeni referandum gibi bir dizi seçeneğin masaya gelmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği Konseyi Sözcüsü Preben Aamann, Brexit'in reddedilmesine ilişkin, "Bu oylama ile İngiltere'nin birlikten anlaşmasız ayrılma ihtimali arttı. Bunu istemesek de hazırlığımızı yapacağız." dedi.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "İngiltere'nin en kısa zamanda niyetine açıklık getirmesini talep ediyorum." açıklamasında bulundu.

29 Mart tarihine kadar bir karara varılamazsa İngiltere, AB'den anlaşmasız olarak ayrılacak.


ulusal.com.tr
Yorumlar (0)
14°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P