banner1199

banner1197

İngiltere ağır suçlama: Putin'in kararıydı

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, eski Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yuliya'nın İngiltere'de maruz kaldığı Noviçok sinir gazına maruz kalmasıyla ilgili Rusya'ya yönelik ağır suçlamada bulundu. Rusya'dan jet yanıt geldi.

DÜNYA 16.03.2018, 15:25 16.03.2018, 15:48
İngiltere ağır suçlama: Putin'in kararıydı

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, eski Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yuliya'nın maruz kaldığı Noviçok olarak bilinen sinir gazının illegal olarak Rusya tarafından geliştirildiğini ve depolandığını söyledi.

Johnson, açık bir şekilde bu sinir gazı saldırısını Rusya'nın yönettiğini belirtti. Boris Johnson, "Rus halkına karşı sorunumuz yok, bizim sorunumuz Putin ve Kremlin ile. İngiliz topraklarında gerçekleştirilen sinir gazı kullanımı, Putin'in kararıydı" açıklamasında bulundu.

Eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızının Rus yapımı Noviçok gazıyla zehirlenmesinin ardından, İngiltere ile Rusya arasında ipler kopma noktasına geldi.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in İngiltere'de sinir gazı ile zehirlenen eski Rus casusunun zehirlenmesinden Rusya'nın sorumlu olduğunu savunarak 23 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini açıklamış, bu gelişme üzerine, Rusya Dışişleri Bakanlığı da misilleme olarak Rusya'daki İngiliz diplomatların sınır dışı edileceğini açıklamıştı.

Johnson dün yaptığı açıklamada da, eski casusun sinirinden alınan bir örneğin değerlendirilmesi için Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) gönderileceğini belirtti.

RUSYA'DAN CEVAP 

Rusya'dan jet yanıt geldi. Kremlin, Putin'i hedef alan suçlamanın şoke edici ve affedilemez olduğunu açıkladı.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P