banner1199

banner1197

Irak ordusu Kerkük'te valilik binasını kontrol altına aldı

Irak ordusunun, Kerkük'teki Keyvan Askeri Üssü'nde kontrol sağladığı bildirildi. Irak ordusunun, Kerkük Havaalanı'nı ele geçirdiği belirtildi. Dışişleri Bakanlığı tarafından Kerkük'teki gelişmeler ve Irak hükümetinin tutumu hakkında açıklama yapıldı. Açıklamada, "Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önemi bir kez daha vurguluyoruz. Irak topraklarındaki PKK mevcudiyetinin sonlandırılması bağlamında Irak Hükümeti ile her türlü işbirliğine hazır olduğumuzun altını çiziyoruz" denildi. Irak ordusu Kerkük'ün Arafa semtinde terör örgütü PKK ile çatıştı. Ordu birlikleri Arafa'da kontrolü sağladığı öğrenildi. Bu arada Irak ordusu, Tuzhurmatu'nun tamamında kontrolü sağladı. Ayrıca Irak ordusu, Kerkük'te valilik binasını kontrol altına aldı

DÜNYA 16.10.2017, 16:22 17.10.2017, 23:32
Irak ordusu Kerkük'te valilik binasını kontrol altına aldı

Irak ordusunun, Kerkük'teki Keyvan Askeri Üssü'nde kontrol sağladığı bildirildi.

Irak Savunma Bakanlığına bağlı Savaş Medya Ağı'ndan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Terörle mücadele güçleri, Kerkük Keyvan Askeri Üssü'nde kontrolü sağlayarak buradaki askeri dağılımı yeniden gerçekleştirdi." denildi.

IRAK ORDUSU HAVAALANINI ELE GEÇİRDİ

Irak ordusunun, Kerkük Havaalanı'nı ele geçirdiği belirtildi.

Irak güvenlik güçlerinin Kerkük'ün kuzeyindeki doğalgaz yatakları, polis karakolu ve Kerkük Elektrik Dairesi'nde de kontrolü sağladığı belirtilmişti.

IRAK ORDUSU İLE PKK ÇATIŞTI

Irak ordusu Kerkük'ün Arafa semtinde terör örgütü PKK ile çatıştı.

Ordu birlikleri Arafa'da kontrolü sağladığı öğrenildi.

TUZHURMATU'DA KONTROL SAĞLANDI

Irak ordusunun, Tuzhurmatu'nun tamamında kontrolü sağladığı bildirildi.

VALİLİK KONTROL ALTINDA

Irak ordusu, Kerkük'te valilik binasını kontrol altına aldı.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı tarafından Kerkük'e dair açıklama yapıldı

Açıklamada, "Türkiye, ülkede kalıcı barış ve istikrarın tesis edilebilmesini teminen atacağı adımlarda Irak Hükümeti’nin yanında yer alacaktır" denildi.

Açıklama şu şekilde:

IKBY’nin Irak Anayasasını ihlal etmek suretiyle gayrımeşru şekilde düzenlediği referandum sonrasında Irak Hükümeti’nin ülkenin toplumsal mozaiğinin bir modelini oluşturan ve tarih boyunca Türkmen soydaşlarımızın yurdu olan Kerkük şehrinde anayasal egemenliğini tesis etmek üzere attığı adımları yakından takip ediyoruz.

Irak Hükümeti’nin Kerkük’te PKK terör örgütü elemanlarına müsamaha gösterilmeyeceğine, bunların mobilize edilmesinin savaş ilanı telakki edileceğine ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz.

IKBY’yi son dönemde yaptığı vahim yanlışlara bir yenisini eklememesi yönünde ikaz ediyoruz. Kerkük’te toplumsal huzur ve barışı bozmaya yeltenebilecek PKK terör örgütünün bu bölgede melce bulmasına vesile olanlar tarafımızdan da sorumlu tutulacaktır.

Bu vesileyle, Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önemi bir kez daha vurguluyoruz. Irak topraklarındaki PKK mevcudiyetinin sonlandırılması bağlamında Irak Hükümeti ile her türlü işbirliğine hazır olduğumuzun altını çiziyoruz.

Türkiye, ülkede kalıcı barış ve istikrarın tesis edilebilmesini teminen atacağı adımlarda Irak Hükümeti’nin yanında yer alacaktır.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P