banner1199

banner1197

Irak'ta operasyon hazırlığı

Türkiye, IŞİD'e karşı Musul operasyonuna hazırlanan Bağdat'a iki uçak dolusu askeri yardım malzemesi gönderdi. Yardımların ardından Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Irak'a gitti. Yardımlar ve ziyaretin Musul operasyonu hazırlıkları sırasında gerçekleşmesi dikkat çekti

DÜNYA 04.03.2015, 17:18 04.03.2015, 17:21
Irak'ta operasyon hazırlığı
 Türkiye, IŞİD'e karşı operasyon başlatan Irak'a iki uçak dolusu askeri yardım malzemesi gönderdi.

Türk Hava Kuvvetlerine ait iki adet C-130 tipi uçakla Bağdat'a gönderilen malzemeleri Büyükelçi Faruk Kaymakcı Askeri Üste Irak Savunma Bakanlığı yetkililerine teslim etti.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada "Türkiye, DEAŞ'la mücadelede gerek Uluslararası Koalisyon bünyesinde, gerek ikili düzeyde, terörle mücadelesinde dost ve kardeş Irak Hükümeti'nin ve halkının yanında olmayı ve Irak'ın birliği ve bütünlüğü, istikrarı, güvenliği ve refahı için elinden gelen katkıları sunmayı sürdürecektir" denildi.

Irak'a gönderilen malzemelerin; çöl kamuflajı, çöl botu, hücum yeleği, soğuk hava çadırı, uyku tulumu, battaniye ve benzeri askeri eşyalar olduğu belirtildi.

Yardım malzemelerinin ardından Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Irak'a gitti. Gündeminde Irak'ta IŞİD'e karşı güvenlik ve istihbarat işbirliği olan Yılmaz'ın ziyaretinde Türkiye'nin desteği somutlaşacak, güvenlik alanında birlikte atılacak adımlar netleşecek.

Ziyaret, Nisan ya da Mayıs ayında başlaması beklenen Musul operasyonu hazırlıkları sırasında gerçekleşmesi anlam taşıyor.

Irak'ın Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi 25 Şubat'ta Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüşmüştü. Ziyaret sonrası Usame Nuceyfi'nin Musul Valisi olan kardeşi Etil El Nuceyfi Türkiye'nin Musul operasyonuna askeri, lojistik, silah ve cephane desteği vereceğini söylemiş ancak daha sonra bu sözlerinden geri adım atmıştı.


ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P