banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

İran'a sürpriz ziyaret

İran'da da dikkat çeken bir diplomasi trafiği yaşanıyor. Tahran bölge ülkelerinin temsilcilerini ağırlıyor. Katar Emiri Al Sani'nin sürpriz bir ziyaretinden sonra Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi ve Suriye Dışişleri Bakanı Hamis Tahran'daydı. İkili görüşmelerde bölgesel istikrar ve kalkınma için iş birliği kararı alındı.

DÜNYA 13.01.2020, 16:20 13.01.2020, 22:29
İran'a sürpriz ziyaret

ABD ile gerilimin arttığı bir dönemde İran'da süpriz bir gelişme yaşandı. Katar Emiri Tamim bin Hamad Al-Sani kritik bir dönemde Tahran'a gitti. 

İktidara geldiği 2013'ten bu yana ilk kez İran'a giden Katar emiri, Sadabat Sarayında resmi törenle karşılandı. Katar Emiri, İran lideri Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü.

Al Sani ile Ruhani daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. 

Ruhan, Katar ile siyasi ve askerş işbirliğini geliştirme kararı aldıklarını söyledi. 

Katar Emiri Al Sani, ikili görüşmede ortak komisyon kurulduğunu açıkladı. Kurul ilk toplantısını yaklaşık 3 ay sonra Tahran'da yapacak. 

Bölgede hassas bir dönemden geçildiği süreçte Tahran'da olduğunu belirten Al Sani, tüm sorunların diyalogla çözülebileceği konusunda görüş birliğine sahip olduklarını kaydetti. 

Pakistan Dışişleri Bakanı  Şah Mahmud Kureyşi de Tahran'da Ruhani ile biraraya geldi. Ruhani ve Pakistanlı mevkidaşı ikili ilişkileri geliştirmenin yollarını tartıştı.

Ruhani, “Mevcut durumda, hepimiz bölgede barış ve istikrar sağlama konusunda çaba göstermeliyiz ve gerilimleri azaltmak için hep birlikte çalışmalıyız” dedi.

Pakistan Dışişleri Bakanı, ABD'nin suikasti ile şehit olan Korgeneral Süleymani için başsağlığı diledi. Ukrayna yolcu uçağının kazara düşürülmesine ilişikin Tahran'ın yürüttüğü diplomatik adımları takdir etti. 

Pakistan'ın başta İran olmak üzere diğer ülkeler aleyhinde tehdit olarak kullanılmasına izin verilmeyeceğini ifade eden Kureyşi, “Pakistan, kendini İran'ın istikrar ve barışının ortağı olarak görüyor” diye konuştu.

Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi'nin İran temasları sonrası Suudi Arabistan ile ABD'ye ziyerette bulunacağı öğrenildi. 

Tahran'daki temas trafiğinin son halkası Suriye Başbakanı oldu. 

Suriye Başbakanı İmad Hamis Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri tarafından resmi törenle karşılandı.

Tahran'daki Sadabad Sarayı'nda gerçekleştirilen karşılama töreninde önce iki ülke milli marşları dinlendi. 

İkili görüşmelerde Tahran-Şam ilişkilerinin yanı sıra bölgedeki son gelişmelerin ele alındı. 

Şam heyetinde Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Savunma Bakanı Ali Abdullah yer alıyor.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P