banner1199

banner1197

İran'da emperyalizmle mücadele günü kutlandı

Emperyalizmle mücadele günü İran’ın başkenti Tahran’da kutlandı. ABD büyükelçiliğinin Anti-Emperyalist öğrenciler tarafından ele geçirilişinin 40’ıncı yıldönümünde sokakları dolduran İran’lılar Amerika, İsrail ve Suudi Arabistan’a ve İsrail'e tepki gösterdi. Törende konuşan İran Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Seyyid Abdurrahim Musevi,“ABD'nin Büyükelçiliği’nin ele geçirilmesiyle bir yandan bu ülkenin sahte ihtişamı kırıldı, diğer yandan da İran’ın mazlum ve özgür sesi duyuruldu” dedi.

DÜNYA 04.11.2019, 19:06
İran'da emperyalizmle mücadele günü kutlandı

4 Kasım 1979'da İran-ABD ilişkilerinde kalıcı hasara neden olan büyükelçilik baskınının yıldönümünde eski büyükelçilik binası önünde toplanan İranlılar mücadele yemini etti. 

Ellerinde dövizler ve ABD başkanı Trump’ın eleştirel görselleri bulunan göstericiler hep bir ağızdan İslam Devrimine bağlılıklarını vurguladı. 

Baskın günü olan 4 Kasım’ı, Emperyalizmle Mücadele günü ilan edilen İran’da eylem alanını dolduranlar Kahrolsun Amerika, Kahrolsun İsrail, kahrolsun Suudi Hanedanı” sloganları attı.

“Casusluk Yuvası” olarak anılan Eski ABD büyükelçiliği önündeki kutlamalarda konuşan İran Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Seyyid Abdurrahim Musevi, “ABD büyükelçiliinin ele geçirilmesiyle bir yandan
Amerika’nın sahte ihtişamı kırıldı, diğer yandan da İran’ın mazlum ve özgür sesi duyuruldu” dedi.

Tümgeneral Musevi, ABD’nin fitne çıkarmaktan vazgeçmediğini ifade etti. Musevi; "Onlar Askeri yönteme başvrumaktan nerdeyse umutsuz, ekonomik savaşta da hayal kırıklığına uğradı ve hezimet eşiğinde, fakat fitne çıkarmaktan bıkmış değiller, yeni fitneler yolda" diye konuştu.

Ulusal Kanal’a konuşan İranlılar, Emperyalizmle mücadele gününün kendileri için anlamını dile getirdi.


ABD büyükelçiliği, 1979 İran İslam Devrimi’nin ardından Ayetullah Humeyni'nin Casusluk yuvası olarak ilan ettiği ABD'nin Tahran Büyükelçiliği, İran devriminden 9 ay sonra 4 Kasım 1979'da, kendilerine "İmam'ın  Çizgisindeki Öğrenciler" adını veren ve sayıları binlerle ifade edilen silahlı gruplar tarafından işgal edildi. Sürecin devamında İran ile ABD arasındaki tüm diplomatik köprüler atılmıştı.

Yakup Aslan/ Tahran

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P