banner1199

banner1197

İran'dan AB'ye rest

ABD'nin, İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilip yaptırım kozunu devreye koymasının yankıları sürüyor. AB'nin, ABD'ye yeterli tepki göstermediğini vurgulayan İran Dışişleri Bakanı Zarif, Batının pasif tutumunu sürdürmesi halinde, uranyum zenginleştirme kapasitesini artıracaklarını söyledi. Zarif, ABD yaptırımların etkilerinin telafi edilmesini de istedi.

DÜNYA 16.09.2018, 14:32 16.09.2018, 15:15
ABD yaptırımlar yüzünden yıllarca ekonomik sıkıntı yaşayan İran, uzun süren müzakerler sonunda, 2015 yılında P5+1 ülkeleri ile Nükleer anlaşma imzalamış ve tüm şartları yerine getirmişti.

ABD'de yapılan seçimler sonrası başkanlık koltuğuna oturan Donald Trump, selefi Barack Obama'nın imzaladığı anlaşmayı Mayıs ayında tek taraflı olarak iptal etmişti.

AB "ABD'nin anlaşmayı tek başına iptal etme hakkı yok" açıklamaları ile karara tepki göstermiş ancak Trump yaptırım kartını devreye sokunca, batı ülkelerinden gelen tepkilerin tonu giderek zayıflamaya başladı.

Batı ülkelerinin ABD'ye karşı yeterli tepkiyi gösteremediğine dikkat çeken İran Dışişleri Bakanı Zarif'den dikkat çeken bir açıklama geldi

Deutsche Welle'nin haberine göre Zarif, haftalık Der Spiegel dergisine verdiği mülakatta Avrupa Birliği'nin, Washington'a karşı pasif tutumunu sürdürmeye devam etmesi, alış ve veriş arasındaki dengenin bozulması halinde halinde uranyum zenginleştirme kapasitesilerini arttıracaklarını söyledi.

Uranyum zenginleştirmesi için İran'ın nükleer anlaşmayı feshetmesinin şart olmadığına dikkat çeken Zarif, anlaşmanının "Kısmen uygulanmasının” da mümkün olduğunu ifade etti.

"ABD'nin yaptırımlarınının etkilerinin telafi edilmesi için Avrupalıların ve diğer imzacı ülkelerin harekete geçmesi" gerektiğini kaydeden Zarif, bu etkilerin özellikle 'Petrol ve bankalar' olduğunu kaydetti.

Avrupa ülkelerinden İran ile ticaret yapan batı şirketlerini korumak için hazırlanan "Engelleme Mevzuatı'nın” uygulanmasını talep eden Zarif "ABD yaptırımları nedeniyle İran ile ticari ilişkilere son veren şirketlere ceza verilmesini" önerdi. 

Avrupalılardan sözlerini tutmalarını isteyen Zarif, ABD Başkanı Trump ile görüşmelerin başlaması için nükleer anlaşmayı tekrar kabul etmesi gerektiğini de kaydetti.

Kasım ayından itibaren uygulanması planlanan yaptırımlarla İran'ın petrol ihracatının engellenmesi öngörülüyor. ABD'nin aksine AB, Rusya ve Çin nükleer anlaşmaya uymayı sürdürüyor.

ulusal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P