banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

İran'dan sert açıklama: Beşar Esad...

Suriye'de yapmak istedikleri yönetim değişikliğini başaramayan batılı ülkeler, Esad'la masaya oturmanın yollarını aramaya başladı. En net açıklama İspanya'dan geldi. İran'i ziyaret eden İspanya Dışişleri Bakanı Margallo, Esad ile bir an önce görüşmelere başlanması için çağrıda bulundu. İran Dışişleri Bakanı Zarif ise "Suriye'de akan kandan, Esad için şart koşanların sorumlu olduğunu" söyledi.

DÜNYA 08.09.2015, 16:11 08.09.2015, 16:21
İran'dan sert açıklama: Beşar Esad...
"Suriye'de Esad ile masaya oturmanın vakt geldi..." Bu çağrı İspanya'dan geldi.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo, Suriye’de Beşşar Esad rejimi ile masaya oturmanın vaktinin geldiğini söyledi.

İran’a Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya gelen Margallo, Esad ile bir an önce görüşmelere başlanması çağrısında bulundu.

İspanyol Bakan, trajedinin sona ermesi için milli uzlaşıya, anayasa değişikliğine ve seçimlere ihtiyaç olduğunu söyledi. 

"Esad’in hesaba katılmaması bir stratejik hataydı" diyen Margallo, "Bu bir boşluk oluşturdu ve boşluğu IŞİD doldurdu" ifadelerini kullandı.

“Esad'ı ister sevelim, ister sevmeyelim. BM Genel Kurulu’nda oturan bir hükümettir” diye konuşan İspanyol Bakan, kendi görüşü ve İran’ın isteği doğrultusunda Avrupa Birliği’nde Esad’la görüşülmesi için girişimlerde bulunacağını kaydetti.

Bir açıklamada İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'den geldi. Zarif isim vermeden Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sert sözlerle eleştirdi.

İspanyol mevkidaşı ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Zarif, Erdoğan'ın CNN International'a yaptığı "Esad'ın alınması için ne yapmamız gerekir, bu düşünülmedi" açıklamasına değindi. Zarif "Esad'ın görevde kalıp kalmaması ile ilgili kararı sadece Suriye halkının verebileceğini" söyledi.

İran Dışişleri Bakanı "Esad için son 2-3 senedir şart koşanlar bu ülkedeki akan kandan ve savaşın devam etmesinden sorumlular. Onlar, Suriye halkının vereceği kararı kendileri verip bunu halka dayatmak istiyor" dedi.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P