banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

İran meclisinden ABD'ye üniformalı protesto

İran Meclis Başkanı Ali Laricani ve milletvekilleri ABD'yi protesto etmek için Devrim Muhafızları üniforması giydi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, yaptığı konuşmada ABD'nin Devrim Muhafızları'nı terör örgütleri listesine alması kararını kınayarak, 'İran'ın yurt içi ve bölgede terörle mücadele konusundaki en etkin gücü, her daim Devrim Muhafızları Ordusu olmuştur' dedi

DÜNYA 09.04.2019, 11:08 09.04.2019, 16:26

İran Meclis Başkanı Ali Laricani ve milletvekilleri, ABD'yi protesto etmek için meclise Devrim Muhafızları üniformasıyla geldi.

İranlı milletvekilleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın Devrim Muhafızları Ordusu'nu (DMO) "yabancı terör örgütleri" listesine almasına "üniformalı" tepki gösterdi.

İran'da DMO Günü'ne denk gelen meclis oturumuna milletvekilleri ve Laricani, Devrim Muhafızları üniformasıyla katıldı.

Genel Kurul oturumunun açılışında konuşan Laricani, DMO'nun bölgede terörizm tehlikesine en büyük darbeyi vurduğunu belirterek, "Devrim Muhafızları Ordusu'nun tamamını desteklemeye devam edeceğiz. Bize göre ABD hükümeti ve onun silahlı kuvvetleri, uluslararası terörizmin askeri ve ekonomik sembolüdür." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump'ın DEAŞ gibi terörist grupların kurulmasında ve güçlendirilmesinde ABD hükümetinin rol oynadığını itiraf ettiğini kaydeden Laricani, Trump'a hitaben "ABD Dışişleri Bakanı'nın ülkesinin DEAŞ'ı ortaya çıkardığını söylediğini unutmuş olmalısınız. Siz ya unutkanlık hastalığına yakalandınız ya da haddinden fazla pervasızsınız" dedi.

ABD Başkanı'nı hırsızlıkla suçlayan Laricani, "Trump, Riyad toplantısında 100 milyar dolardan fazla parayı gasbettiği için kendisiyle iftihar ediyor. Siz hırsız bir devletsiniz ve bu madalyayı kendiniz göğsünüze taktınız" değerlendirmesinde bulundu.

CUMHURBAŞKANI RUHANİ: DEVRİM MUHAFIZLARI, TERÖRLE MÜCADELEDE ÖNCÜ

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, İran Nükleer Teknoloji Milli Günü ve Devrim Muhafızları Günü nedeniyle yaptığı konuşmada, Devrim Muhafızları Ordusu’nun kuruluş nedeni ile ilgili olarak “40 yıl önce İran halkı tarafından büyük bir devrim gerçekleşti. Düşmanlar bu devrimin ömrünün kısa olmasını istediği için, İran halkına karşı komplolar kurdu. Bunlardan birisi de teröristleri destekleyerek, İran İslam Devrimi’ni durdurmaya çalışmalarıydı” dedi.

“Bu koşullar içerisinde teröre karşı koymak ve İran halkının güvenliğini sağlamak için güçlü bir güce ihtiyacımız vardı” diyen Ruhani, “Bu amaçla, Devrim Muhafızları Ordusu kurularak, fedakarlıkla teröristlere ağır darbeler indirdi” değerlendirmesinde bulundu.

“İran düşmanlarının İran'a bir savaş dayatarak birkaç gün içinde İran'ı ele geçireceklerini iddia ettiğinde, ülkeyi 8 yıl boyunca savunan ve düşmanları mağlup eden İran halkı, Ordusu ve Besiç Örgütü ile Devrim Muhafızları Ordusuydu” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Bugün, emperyalizm ve ABD, teröre karşı en büyük güç sayılan Devrim Muhafızları’nı ‘terörist’ adlandırmakla kinini göstermek istiyor” diye konuştu.KARŞILIKLI LİSTEYE ALDILAR

ABD Başkanı Donald Trump dün İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun ABD'nin yabancı terör örgütleri listesine dahil edildiğini duyurmuştu.

Buna karşılık İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi de ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığını (CENTCOM) terör örgütleri listesine aldığını açıklamıştı.
 

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P