banner1199

banner1197

İran Rusya'ya Suriye'de kara desteği sunacak mı? İran milletvekili Ulusal Kanal'a konuştu

Rusya’nın Suriye’deki terör hedeflerine yönelik hava operasyonlarına İran kara desteği sunacak mı? Ulusal Kanal’a konuşan İranlı milletvekili Müçteba Rahman Dost, bu soruya yanıt verdi. Rahman Dost, "Suriye'nin silah ve askeri danışmanlık konusunda taleplerini karşılıyoruz ama asker göndermeye gelince şuan öyle birşey yok" dedi.

DÜNYA 08.10.2015, 16:00 08.10.2015, 16:06
İran Rusya'ya Suriye'de kara desteği sunacak mı? İran milletvekili Ulusal Kanal'a konuştu
Rusya'nın Suriye'deki terör hedeflerine yönelik opersayonlarının ardından İran’ın da karadan 15 bin askerini Suriye’ye gönderdiği iddiası basına yansıdı. İran Milletvekili Müçteba Rahman Dost bu iddiaları Ulusal Kanal'a değerlendirdi. 

"Suriye'de halkın oyları ile seçilmiş resmi bir yönetim var ve biz bu yönetime yardım ediyoruz. Suriye’nin silah ve askeri danışmanlık konusunda olan taleplerini karşılıyoruz ve gerekli katkıyı sunuyoruz ama asker göndermeye gelince hayır öyle birşey yok. Hizbullah mesela açık yüreklilikle orada fiili olarak cephede olduğunu ilan etti."

Rahmen Dost, "İran’ın Suriye yönetimine verdiği desteğin açık ve uluslararası hukuka uygun bir şekilde gerçekleştiğinin" altını çizdi.

İranlı milletvekili, Beşar Esad’ın Suriye direnişinin Anti-Emperyalist ve Anti-Siyonist mücadelenin ön cephesi olduğunu belirtti.

"İran Anti-siyonist olan tüm hareketlere destek olduğunu ilan etmiş bir ülkedir. Suriye ve Beşar Esad direnişi Anti-Emperyalist ve Anti-Siyonist mücadelenin ön cephesidir. Bu nedenle biz Suriye’de halkın oylarına dayanan meşru ve yasal devletine her çeşit desteği sağlıyoruz çünkü Suriye'deki mücadeleye destek Filistin mücadelesine destek olmaktır. Bu uluslararası hukuka uygun yardımlarla dilerim, Filistin ve Suriye arasında olan Golan'daki siyonist rejimle, Suriye sınırı arasındaki Golan bölgesindeki başlayacak direniş ile Filistin'in de kurtuluşu olacak."

HABER-KAMERA: YAKUP ASLAN
ulusalkanal.com.tr


Yorumlar (0)
10°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P