banner1199

banner1197

İran ve Fransa arasında 2 dev anlaşma

Fransa Ulusal Havayolu Şirketi Air France, 2008 yılında son verdiği Tahran uçuşlarını yeniden başlattı. Sekiz yıl sonra gerçekleşen ilk uçuşta 10 beş şirket yöneticisi ile İran’a giden Fransa Ulaştırma Bakanı Alain Vidalies, İranlı mevkidaşı Abbas Ahundi ile bir araya geldi. İki ülke arasında ulaştırma alanında yeni anlaşmalar imzalandı.

DÜNYA 19.04.2016, 15:15 19.04.2016, 17:12
İran ve Fransa arasında 2 dev anlaşma

Fransız Ulusal Havayolu Air France, 2008 yılında son verdiği Paris-Tahran seferlerine yeniden başladı.

İran’a yönelik uluslararası ambargonun kalkması üzerine yeniden başlayan ilk seferle Tahran’a gelen Fransa Ulaştırma Bakanı Alain Vidalies’a Fransa'nın en büyük 15 şirketinin yöneticileri eşlik etti.

Nükleer anlaşma sonrası Tahran’a ilk ziyaretini gerçekleştiren Fransız Bakan,  İran Ulaştırma Bakanlığı'nda İranlı mevkidaşı Abbas Ahundi ile bir araya geldi.İki ülke dışişleri bakanlarının katıldığı törende daha önce uzlaşılan iki dev anlaşma imzalandı.

Havacılık alanında imzalan anlaşma ile Fransız Airbus şirketi ile İran Hava Yolları’na 118 yeni uçak satışı anlaşması resmen imzalanmış oldu.

İran ve Fransa arasında imzalanan bir diğer anlaşma ise Fransa Demiryolları ve İran Demiryolları kurumları arasında gerçekleşti.

Anlaşmaya göre Fransa Demiryolları; İran’ın,Tahran, Kum ve İsfahan şehirlerini birbirine bağlayan hızlı tren yolu hattını inşa edecek.İmza törenin ardından kameralar karşısına geçen bakanlar, uzun süredir görüşmelerin yapıldığı Airbus uçaklarının önümüzdeki günlerde teslimatın gerçekleşeceğini açıkladı.

İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı da söz konusu anlaşmanın iki ülke arasında yeni dönemin açılmasının işareti olduğuna dikkat çekerek, iki ülke ticaret hacmi her geçen yıl daha bir artış göstereceğini söyledi.

İran ve Fransa heyetleri arasında yapılan görüşmelerde, enerji, ulaştırma, denizcilik ve tarım alanlarında toplam 20 işbirliği anlaşması imzalandı.


Haber: Yakup Aslan / İran
ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P